Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Mniszek (korzeń)

Korzeń mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski, nazywany też mniszkiem pospolitym to powszechna bylina o zawartości wielu składników odżywczych i substancji aktywnych. Roślina jest naturalnym źródłem fenoli, terpenów, a ponadto zawiera białka, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały [1]. Dzięki bogactwu i różnorodności składników mniszek lekarski to roślina o szerokich właściwościach prozdrowotnych. Co ciekawe, właściwości mniszka lekarskiego oraz zawartość substancji odżywczych znacząco różni się między liśćmi, kwiatami i korzeniami.

Jakie właściwości ma mniszek lekarski?

Korzeń mniszka charakterystyka

Wartościowy korzeń mniszka lekarskiego od wielu lat jest uważany za skarbnicę zdrowotnych substancji wspierających funkcjonowanie licznych układów w organizmie człowieka. Jest naturalnym źródłem laktonów seskwiterpenowych, triterpenów, substancji żywicowych, inozytolu, choliny. Ponadto naturalny skład korzenia mniszka jest bogaty w witaminy A,B,C, D oraz E.[2] 

Cenne witaminy i minerały zawarte w korzeniu mniszka lekarskiego, jak i pozostałych częściach roślin, biorą także udział we wsparciu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, serca, a także przyczynia się zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Korzeń mniszka wspomaga działanie układów poprzez zawartość niezwykle cennych witamin i minerałów, dlatego warto włączyć roślinę do codziennej diety w postaci herbatki z korzenia mniszka lekarskiego, czy jako napój z korzenia mniszka.

Korzeń mniszka działanie

Warto więc zadać pytanie, na co pomaga mniszek lekarski? Działanie mniszka lekarskiego skupia się przede wszystkim na wsparciu organizmu w walce z wolnymi rodnikami, a także prawidłowym działaniu układu trawiennego.

Korzeń mniszka działanie antyoksydacyjne

Dzięki sporej zawartości związków polifenolowych w korzeniu, mniszek lekarski posiada znaczące działanie antyoksydacyjne - inaczej mówiąc, pomaga w procesie ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.[2] Jest to skomplikowany proces, wspomagany przez inne związki odżywcze, np. witaminę C oraz selen, które znajdują się w roślinnym kompleksie KARCZOCH MNISZEK LEKARSKI L-CYSTEINA KOMPLEKS opracowanym przez Terranova.  

Szacuje się, że naturalna całkowita zawartość związków polifenolowych w samym korzeniu wynosi 9,491 mg/g suchej masy.[1] Korzenie mniszka pospolitego są także naturalnie bogatym źródłem kwasu kawowego, który może wykazywać działanie przeciwutleniające.[3]

Warto wspomnieć, że liście mniszka lekarskiego oraz jego kwiaty także zawierają sporą ilość związków polifenolowych, dlatego też uważa się, że mniszek lekarski całościowo jest rośliną silnie antyoksydacyjną.[2] Korzeń mniszka lekarskiego w połączeniu z suszonymi liśćmi rośliny może być stosowany w postaci naparów lub nalewek, a dostarczony do organizmu w odpowiednich ilościach, może wspomagać redukowanie wolnych rodników.[3]

Korzeń mniszka a układ trawienny

W przypadku korzenia mniszka lekarskiego należy wspomnieć o związku zwanym polisacharyd, czyli inulinie. Jest to naturalny prebiotyk stanowiący 40% zawartości wszystkich związków, które zawiera korzeń mniszka. Dostarczana w odpowiedniej ilości może wspomagać prawidłową perystaltykę jelit, a tym samym przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.[3] Co więcej, ilość naturalnie występującej inuliny w mniszku lekarskim może wpływać na wzmocnienie funkcjonowania układu odpornościowego [1].

Liście mniszka lekarskiego są również świetnym naturalnym źródłem witaminy A i C oraz folianu (naturalny kwas foliowy), który przyczynia się do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek.[1] 

Mniszek lekarski wykorzystanie

Zastosowanie mniszka wpływa na wiele układów w organizmie człowieka wspomagająco. W Polsce łatwo o dostępność rośliny mniszka lekarskiego, szczególnie w porze wiosennej i letniej. Ta bylina o wielu dobroczynnych właściwościach traktowana jest jako chwast, lecz w świecie roślin zielnych wiadome jest, że mniszek lekarski wzmacnia szereg najważniejszych układów człowieka, a stosowanie preparatów mniszka wykazuje wiele korzyści.[1] Zatem jak stosować mniszek lekarski? Włączenie ziela mniszka pospolitego do codziennej diety w postaci herbatki z suszonych kwiatów mniszka czy jako odwar z korzenia mniszka lekarskiego to prosty przepis na jego zastosowanie. Kwiaty i liście mniszka zawierają liczne związki, które po przyrządzeniu naparu lub syropu mogą działać pomocniczo na organizm człowieka. Liście mniszka lekarskiego są również świetnym naturalnym źródłem witaminy A i C oraz folianu (naturalny kwas foliowy), który przyczynia się do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek.[1] 

Nie każdy ma wiedzę jak suszyć kwiaty mniszka lekarskiego, czy w jaki sposób przyrządzić mielony korzeń mniszka, aby powstał z niego wartościowy preparat zachowujący dobrodziejstwa rośliny. Dlatego też zastosowanie mniszka może mieć swoją postać w różnych preparatach dostępnych na rynku, także suplementach uzupełniających dietę.

W celu zachowania cennych wartości i właściwości Terranova opracowała naturalny kompleks KARCZOCH MNISZEK LEKARSKI L-CYSTEINA KOMPLEKS, który występuje w postaci łatwej do połknięcia kapsułki. 

Suplement Terranova dostarcza w dziennej porcji do spożycia 200 mg korzenia mniszka lekarskiego wraz ze specjalnie opracowanym kompleksem roślinnym zawierającym m.in.: karczoch, kurkumę, cytryniec chiński i rokitnik. Synergiczne połączenie roślinnych składników znajdujących się w kompleksie, pomaga zachować ich naturalne właściwości antyoksydacyjne.W części aktywnej suplementu znajdują się takie składniki jak l-cysteina, witamina C, selen i tauryna.

Terranova oferuje kompleks w dwóch pojemnościach - 50 i 100 kapsułek, które są komfortowe w codziennym stosowaniu i mogą być traktowane jako uzupełnienie zdrowej diety.

[1] NPT.2016.3.37, S:2-15

[3] KOSMOS Vol. 68, 1, 97-101, 2019

https://www.researchgate.net/publication/312446314_Mniszek_lekarski_Taraxacum_officinale_-_potencjalne_wlasciwosci_prozdrowotne_Dandelion_Taraxacum_officinale_-_potential_health_benefits

[2] Przemysł Fermentacyny i owocowo warzywny 64.2017.9.5

https://www.researchgate.net/publication/320074353_Mniszek_lekarski_-_zrodlo_substancji_prozdrowotnych

[3] KOSMOS Vol. 68, 1, 97-101, 2019

https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2505/2493

Aktywne filtry

Roślinę tę kojarzymy najczęściej z żółtym kwiatem, pokrywającym wiosenne trawniki, któremu mniszek lekarski zawdzięcza szereg właściwości. Równie cenny jest korzeń tej rośliny. W niektórych krajach z prażonych korzeni mniszka wytwarza się substytuty kawy czy herbaty. Dzięki zawartym w nim substancjom może oddziaływać korzystnie na układ pokarmowy oraz wykazywać właściwości antyoksydacyjne m.in. w obrębie wątroby.

Mniszek (korzeń) | Terranova

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło