Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Suplementy diety z chromem

Aktywne filtry

Chrom - naturalny suplement diety na poprawę regulacji glukozy | Terranova
  • Obecnie brak na stanie
  • Promocja
Dla stabilnego poziomu glukozy
Suplement z chromem wspierający regulację glukozy Zadbaj o metabolizm makroskładników odżywczych Utrzymaj prawidłowy poziom glukozy we krwi...
Chrom, suplement diety na regulację glukozy, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
  • Promocja
Dla stabilnego poziomu glukozy
Suplement z chromem wspierający regulację glukozy Zadbaj o metabolizm makroskładników odżywczych Utrzymaj prawidłowy poziom glukozy we krwi...
Multiwitamina, suplement diety dla rozwoju dzieci, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
Wsparcie rozwoju dzieci
Multiwitamina wspierająca rozwój Twojego dziecka Specjalna formuła dla dzieci Charakteryzuje się wspieraniem odporności Szerokie spektrum...
Suplement diety dla kobiet w ciąży, PROMOCJA
Dla kobiet w ciąży i karmiących
Wyselekcjonowany kompleks suplementów dla kobiet w ciąży Specjalna formuła dla kobiet w ciąży Zadbaj o prawidłowy rozwój płodu Uzupełnij dietę...

CHROM W KAPSUŁKACH

Chrom w kapsułkach może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z przełykaniem tabletek - np. seniorów. Dokładnie taką postać oferuje Terranova, czyli chrom - kapsułki, między innymi suplementach dla seniorów.  Kapsułki są średniej wielkości, więc ich przełykanie nie stanowi większego problemu. Można je jednak otworzyć a ich zawartość wymieszać np. z wodą lub ulubionym smoothie. Terranova zadbała więc o to, aby suplementacja chromu była jak najbardziej komfortowa.

CHROM W PROSZKU

Oprócz chromu w kapsułkach, można zakupić także chrom w proszku. Może występować w opakowaniach typu puszka z dedykowaną miarką lub pod postacią kapsułek ze sproszkowaną zawartością. Takie rozwiązanie oferuje Terranova czyli kapsułki z chromem. Każdą kapsułkę można otworzyć a jej sproszkowaną zawartość wymieszać z ulubionym koktajlem. Terranova łączy chrom z innymi naturalnymi składnikami. Powstaje więc chrom – proszek z otrębami ryżowymi, pestkami dyni, zielonym jęczmieniem, kakao oraz liściem pokrzywy. Wszystko to zamknięte w roślinnej kapsułce. 

CHROM DLA DZIECI?

Rozwijający się organizm małego człowieka potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz regularnych posiłków w ciągu dnia. Nieregularne posiłki mogą przyczyniać się do nieprawidłowego poziomu glukozy we krwi, co z kolei może zwiększać apetyt na słodycze. Należy więc zadbać o ilość oraz pory posiłków w ciągu dnia. Warto także zwrócić uwagę na kompozycję posiłków. Powinny składać się z produktów o wysokiej gęstości odżywczej. Oznacza to, że w diecie dziecka powinny przeważać produkty o wysokiej zawartości witamin i minerałów (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona). Zbilansowane posiłki pozwolą na lepszą kontrolę glikemii u dziecka i jednocześnie – przyczynią się do poskromienia apetytu na słodkości. 

Do zmniejszania chęci na słodycze u dzieci może przyczyniać się także chrom. Ma on istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jego zadaniem jest także udział w metabolizmie makroskładników odżywczych – białek, tłuszczów i węglowodanów. Chrom występuje naturalnie otrębach, ziarnach zbóż, serze, orzechach, oleju kukurydzianym, przyprawach (np. goździkach), podrobach, mięsie i drożdżach [1]. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek nie jest zbyt wysokie, zwłaszcza u dzieci. Chrom dla dzieci warto więc dostarczać pod postacią produktów spożywczych, a suplementy dla dzieci zawierające chrom wprowadzić po konsultacji pediatrycznej.

CHROM W CIĄŻY

Rola chromu jest niezwykle istotna – wpływa na utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, co poprawia kontrolę glikemii. Pozwala on także zmniejszać stężenie triglicerydów oraz zwiększać poziom „dobrego” cholesterolu czyli HDL. Wystarczające dzienne spożycie chromu dla kobiet szacuje się na poziomie 25 μg / dzień. W przypadku kobiet w ciąży - 30 μg / dzień. W suplementach dla kobiet w ciąży może znaleźć się do 200 μg chromu na dzień [2]. 

Warto pamiętać, że suplementacja chromem u kobiet ciężarnych jest wciąż stosunkowo nowym zagadnieniem, dlatego trzeba podejść do niego z ostrożnością. Za jej wprowadzeniem zdecydowanie przemawia to, że ciąża może prowadzić do zwiększonej nerkowej utraty tego pierwiastka [3]. Jednak aby bezpiecznie suplementować chrom w ciąży, należy zacząć od konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Oceni on zasadność suplementacji chromu i w przypadku jej konieczności – pomoże wybrać odpowiedni preparat oraz ilość chromu do spożycia w ciągu dnia.

CHROM - CENA

Zazwyczaj cena suplementów dla kobietsuplementów dla mężczyzn czy suplementów dla sportowców z chromem nie jest zbyt wysoka. Może ona jednak może zależeć od postaci suplementu – w zależności czy będzie to chrom w kapsułkach czy np. chrom – proszek. Cena będzie także uwarunkowana formą chromu oraz tym, czy został on połączony z innymi składnikami. 

Bardzo dobrze przyswajalną i efektywną formą chromu jest pikolinian chromu [4,5]. Badanie w grupie zdrowych młodych mężczyzn wskazało, że spożycie pojedynczej porcji pikolinianu chromu (400 µg lub 800 µg) u większości osób poprawiło glikemię po posiłku składającym się z  produktów o wysokim indeksie glikemicznym [6]. Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o wpływie produktów żywnościowych na wzrost poziomu glukozy we krwi, po upływie ok. 2-3 godzin od ich spożycia. Produkty o wysokim IG to m.in. białe pieczywo, biały ryż, rozgotowany makaron, dojrzałe banany, słodzone napoje. 

Suplementacja pikolinianem chromu może także wpłynąć korzystnie na skład ciała, co docenią np sportowcy. Mechanizm działania tego minerału w organizmie polega na jego zdolności do lepszego wykorzystania insuliny. To z kolei przekłada się na zmniejszenie odkładania się tłuszczu i ułatwienia przenikania glukozy oraz aminokwasów do komórek mięśniowych [7].

[1] H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014.

[2] Nutrients 2021, 13(6), 1849.

[3] Medycyna Pracy 2018;69(2):211–223.

[4] Diabetes Educ. 2004; Suppl:2-14. 

[5] J. Trace Elem. Med. Biol. 2007; 21(2):120-124. 

[6] J. Am. Coll. Nutr. 2004; 23(4):351-357. 

[7] Curr. Ther. Res. 1998; 59(6):379-388. 

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło