- Promocja

Istotną grupę preparatów w ofercie Terranova są tzw. suplementy na krążenie. To bardzo ogólne określenie, które zawiera w sobie poszukiwanie odpowiedzi na to jakie są najlepsze witaminy na krążenie. Zazwyczaj chodzi o krążenie krwi, które zależy od bardzo wielu czynników i suplementy diety na układ krążenia są jednym ze sposobów na wspieranie organizmu. Zadaniem sprawnie funkcjonującego układu krążenia jest zaopatrywanie komórek i tkanek w tlen, transport substancji odżywczych, budulcowych, soli mineralnych czy witamin. Układ krwionośny bierze także udział w procesie regulacji temperatury ciała i zapewnia utrzymanie homeostazy organizmu. Chcąc zadbać o utrzymanie sprawności układu krwionośnego, powinniśmy zadbać zarówno o serce, jak i naczynia: tętnice, żyły oraz naczynia włosowate. Poniżej przedstawiamy informację o tym jak wybierać witaminy i minerały na poprawę krążenia krwi.
Wśród witamin cennych dla wsparcia prawidłowych funkcji układu krążenia znajduje się witamina D. Receptory dla tej witaminy znajdują się w wielu komórkach układu sercowo-naczyniowego. Zaliczyć do nich można komórki mięśni gładkich naczyń, komórki śródbłonka, płytki krwi, kardiomiocyty oraz komórki układu odpornościowego. Kalcytriol, czyli aktywna postać witaminy D wpływa bezpośrednio i pośrednio na układ sercowo – naczyniowy [1]. Dlatego istotne jest, aby osiągnąć oraz utrzymać stężenie witaminy D na poziomie 30-50 ng/ml [2]. Z tego względu warto wykonać badanie 25(OH)D, które pozwoli ocenić poziom witaminy D w organizmie.
Warto podkreślić rolę witamin z grupy B. Szczególną uwagę zwraca się na znaczenie: B6, B12 oraz kwasu foliowego. Wszystkie te witaminy pomagają w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny – białka, które gdy występuje w nadmiernej ilości może negatywnie wpływać na kondycję układu krwionośnego [3].
Chcąc kompleksowo zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, warto poznać rolę antyoksydantów. Jednym z najpopularniejszych i dobrze poznanych antyoksydantów jest witamina C, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Witamina ta pomaga także w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych
W celu wsparcia układu krwionośnego, należy wspomnieć o witaminie K. Jedną z jej ważniejszych ról jest udział w prawidłowym krzepnięciu krwi. Ponadto badania wskazują, że uzupełnienie poziomu witaminy K wraz z witaminą D i minerałami: wapniem, magnezem i cynkiem - hamuje utratę elastyczności naczyń krwionośnych [4].
Składniki mineralne w suplementach na poprawę krążenia krwi
W grupie pierwiastków szczególnie cennych w utrzymaniu prawidłowych funkcji układu krwionośnego znajduje się magnez. Badania pokazują, iż spowalnia on przewodnictwo i nadmierną pobudliwość mięśnia sercowego, a także bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi [6].
Kolejnym równie istotnym składnikiem mineralnym jest wapń, który przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. W badaniach znajdujemy potwierdzenie pozytywnego wpływu wapnia na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego krwi [7].
Istotną rolę odgrywa także żelazo. Pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Jeśli dieta okazuje się być niewystarczającym jego źródłem i rozważamy rozpoczęcie suplementacji, warto zadbać o przyswajalność żelaza. Nadmienić trzeba w tym wypadku, iż wsparciem we wchłanianiu żelaza jest witamina C.
Wiele osób chce znaleźć dla siebie preparaty usprawniające krążenie obwodowe. Aby zrozumieć co to właściwie oznacza, warto wyjaśnić w jaki funkcjonalny sposób dzielimy nasz układ krążenia.
Umownie obwodowym układem krążenia nazywamy tzw. obieg duży. Ma on za zadanie rozprowadzać krew bogatą w tlen po wszystkich komórkach ciała. Z kolei obieg mały (płucny), odpowiada za transport tlenu do krwi.
Preparaty na krążenie w nogach to kolejne uproszczenie, z którym często spotykamy się w mowie potocznej. Przeważnie mamy na myśli preparaty ziołowe na krążenie krwi. Warto tu zwrócić uwagę na pokrzywę, która wspiera cyrkulację żylną, pomaga redukować uczucie zmęczonych i ciężkich nóg.
Źródła
1. Agata Bogołowska-Stieblich, Marek Tałałaj. Rola witaminy D w chorobach układu sercowo – naczyniowego. Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 3, 2012
2. Paweł Wiśniewski, Jadwiga Nessler. Witamina D, a układ krążenia. Kardiologia Inwazyjna nr 5 (11), ROK 2016.
3. Grażyna NOWICKA. Żywienie a prewencja chorób układu krążenia. Studia Ecologiae et Bioethicae 1, 103-114.
4. Agata Wawrzyniak, Ilona Mincer-Chojnacka, Bolesław Kalicki, Agnieszka Lipińska-Opałka, Katarzyna Jobs, Andrzej Stelmasiak. Plejotropowe działanie witamin D i K. Pediatr Med Rodz 2015, 11 (4), p. 374–381
5. Kamil Knyszewski, Marta Czapiewska, Karolina Kaźmierczak, Anna Lebiedzińska Wpływ stylu życua współczenego człowieka na rozwój chorób układu krążenia. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIX, 2016, 2, str. 107 – 113
6. Iwona Konarska. Rola magnezu w organizmie. Lekarz POZ 2/2021 vol. 7.
7. Marek Tałałaj, Agata Bogołowska-Stieblich. Wapń i układ krążenia — korzyści i zagrożenia.