Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Skrzyp (wiosenne pędy)

Skrzyp polny

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) nazywany również jedlinką, końskim ogonem czy chwoszczem należy do rodziny skrzypowatych i występuje na terenie całej Europy. Jest byliną znaną od dawna w tradycji ludowej, która wyglądem przypomina niewielką jodełkę o drogocennych właściwościach zdrowotnych [1]. Skrzyp polny rośnie głównie nad brzegami w wilgotnych zaroślach, w lasach i na polach uprawnych. Herba Equiseti arvensis, czyli ziele skrzypu polnego jest surowcem wykorzystywanym do produkcji suplementów diety, jak również produktów spożywczych. Najwięcej prozdrowotnych właściwości mają zielone, rozgałęzione pędy płonne, które najlepiej zbierać wiosną.

SKRZYP POLNY – WŁAŚCIWOŚCI

Ziele skrzypu polnego jest uznawane za bogate źródło wielu substancji o właściwościach prozdrowotnych. Występują tutaj m.in.: flawonoidy, związki mineralne, sterole roślinne czy kwasy organiczne [1-2].

Łatwo przyswajalna krzemionka, która również występuje w skrzypie polnym, jest coraz częściej wykorzystywana w suplementach dla kobiet ze względu na swoje właściwości wspierające skórę, włosy i paznokcie. Dbałość o odpowiedni poziom krzemu w codziennej diecie zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, regeneruje tkanki, utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, a także zapewnia odpowiednią wilgotność i sprężystość skóry oraz włosów [2].

SKRZYP POLNY – ZASTOSOWANIE

Skrzyp polny znalazł szerokie zastosowanie w preparatach na włosy i skórę. Występuje w płukankach do włosów oraz preparatach do kąpieli – dzięki niemu wesprzemy włosy, ujędrnimy elastyczność skóry. Napary ze skrzypu są również stosowane przy drobnych zmianach zapalnych, które towarzyszą nastolatkom. Stosowanie naparu ze skrzypu polnego do przemywania przyspiesza regenerację i gojenie się skóry [2-3]. Jest on składnikiem jednego z naszych suplementów dla kobiet  – Beauty Kompleks, wspierającego zdrowie skóry, włosów i paznokci, dzięki zawartości cynku.

Ziele skrzypu polnego jest cennym źródłem związków bioaktywnych, do których należą m.in. flawonoidy i kwasy organiczne. Takie połączenie substancji ma silne właściwości antyoksydacyjne, które wzmacniają efekt odmładzający i upiększający skóry [3]. Z tego właśnie względu producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają do swoich ofert coraz więcej produktów dla mężczyzn zawierających w składzie ziele skrzypu polnego. W końcu nie tylko kobiety chcą zadbać o swoją urodę. Nasz Beauty Kompleks sprawdzi się również doskonale, jako suplement dla mężczyzn

Ekstrakt ze skrzypu polnego stanowi także doskonałe źródło krzemu, który jest polecany osobom starszych. Suplementy dla seniorów w postaci tabletek bądź kapsułek ze skrzypem polnym z zawartością min. 180 mg skrzypu jako substancji czynnej będą wspomagały proces regeneracji kości. Skrzyp polny polecany jest również osobom aktywnym fizycznie i uprawiającym sport wyczynowo [2]. Występuje jako jeden ze składników naszego suplementu dla sportowców oraz suplementu dla seniorów- Magnez-Wapń 2:1 Kompleks.

Liczne badania dotyczące właściwości przydatnych w przygotowaniu opatrunków ze skrzypu potwierdzają jego działanie ściągające, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne [1, 3]. Odwary z ziela skrzypu polnego znalazły zastosowanie w przyspieszaniu gojenia ran i odbudowy tkanki łącznej. Są również stosowane zewnętrznie do okładów w schorzeniach skóry oraz wspomagająco w przypadku większych uszkodzeń, np. po oparzeniach [1-3].

SKRZYP POLNY – PRZECIWWSKAZANIA

Suplementacja preparatów z zielem skrzypu polnego nie jest zawsze korzystna i wskazana. Przeciwwskazania do stosowania skrzypu to przede wszystkim: niedobór witaminy B 1 , nadmiar krzemu, dna moczanowa, zaburzenia pracy serca, choroby o podłożu sercowo-naczyniowym, zapalenie nerek oraz inne zaburzenia pracy nerek [2]. Ziele skrzypu polnego występujące w suplementach dla dzieci nie powinno być przyjmowane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W naszych suplementach dla dzieci  znajdziesz inne substancje o potwierdzonym bezpieczeństwie.

SKRZYP POLNY – SKUTKI UBOCZNE

Stosowanie skrzypu polnego przez dłuższy czas może spowodować wypłukanie witaminy B 1 z organizmu, więc zalecana jest bezwzględna suplementacja tej witaminy oraz stosowanie diety bogatej w jej źródła podczas przyjmowania preparatów ze skrzypem. W chorobach dróg moczowych podczas stosowania naparu z ziela skrzypu należy zapewnić obfitą podaż płynów, gdyż skrzyp działa moczopędnie [1-3].

Warto pamiętać o podstawowych zasadach stosowania ziół, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych przyjmowania skrzypu polnego. Suplementy diety ze skrzypem polnym należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, pod kontrolą lekarza. Preparatu nie należy stosować po terminie ważności ani przekraczać dziennej zalecanej porcji do spożycia.

[1] LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012–. Horsetail. 2022 Jul 25.

[2] Cisowski W.: Skrzyp polny – roślina lecznicza. Panacea Nr 4 (33), październik - grudzień 2010, str.: 5-7.

[3] Przygoński K. i wsp.: Ocena aktywności przeciwutleniającej ziela skrzypu polnego (Herba equiseti). Bromat. Chem. Toksykol. – XLV, 2012, 3, str. 507–512.

Aktywne filtry

Suplement diety na zdrowe paznokcie, włosy i skórę, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
  • Bestseller
  • Promocja
Formuła dla wsparcia urody
Synergiczna mieszanka na zdrowe paznokcie, włosy i skórę Formuła szerokiego wsparcia urody Czysta suplementacja Pomaga utrzymać energię na...
Suplement diety na zdrowe paznokcie, włosy i skórę, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
  • Bestseller
  • Promocja
Formuła dla wsparcia urody
Synergiczna mieszanka na zdrowe paznokcie, włosy i skórę Formuła szerokiego wsparcia urody Czysta suplementacja Pomaga utrzymać energię na...
Kompleks magnez, wapń, suplement diety na zmęczenie, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
  • Bestseller
  • Promocja
Wsparcie kości i mięśni
Synergiczny kompleks magnezu i wapnia na energię Zadbaj o układ nerwowy Pomóż swoim mięśniom Utrzymaj naturalne piękno włosów, skóry i paznokci...

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to roślina wszechobecna i jedna z najstarszych, występujących na naszej planecie. Dlatego też warto skorzystać z tego, co „podsuwa” nam sama natura. Dzięki naturalnej zawartości krzemionki, skrzyp z pewnością docenią osoby, którym zależy na utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci. Ponadto wiosenne pędy tej rośliny mogą wspierać elastyczność chrząstki stawowej i remineralizację kości, wspomagać funkcję wydalniczą nerek, działać ochronnie na komórki wątroby, wspierając tym samym jej prawidłowe funkcje.

Skrzyp (wiosenne pędy) - suplementy diety zawierające Skrzyp (wiosenne pędy) | Terranova

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło