Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Koper włoski (nasiona)

Koper włoski Foeniculum vulgare nazywany także jako fenkuł włoski jest rośliną zielną należącą do rodziny selerowatych (baldaszkowatych). [1] Koper włoski to roślina o charakterystycznym korzennym zapachu, osiągająca wysokość do 2 metrów. W okresie letnim, od lipca do września fenkuł włoski zakwita, a na roślinie pojawiają się małe jasnożółte kwiaty ułożone w kwiatostany na szczycie pędów rośliny. Istnieją dwie główne odmiany kopru włoskiego: koper gorzki lub pospolity, nieco wyższy z mniej podzielonymi liśćmi, występujący w formie uprawnej lub dzikiej oraz koper słodki (zwany także koprem rzymskim, ogrodowym lub francuskim). [2] Koper gorzki pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, rośnie dziko we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Afryce Północnej. [2] Jest uprawiana na szeroką skalę na całym świecie, a głównymi producentami oliwy są Węgry, Bułgaria, Niemcy, Francja, Włochy i Indie. Uważa się, że słodki fenkuł pochodzi z Malty. [2] Obecnie roślinę uprawia się głównie we Francji, Włoszech i Grecji. [2]

Ze względu na naturalne wartości odżywcze, właściwości kopru włoskiego są zróżnicowane. Stosowanie kopru włoskiego w codziennej diecie, pozwoli na dostarczenie do organizmu wielu składników aktywnych, a tym samym może poprawić ogólną kondycję organizmu. Zatem, dlaczego warto jeść koper włoski? 

Koper włoski wartości odżywcze

Fenkuł włoski to nie tylko aromatyczna przyprawa, lecz także cenny składnik diety, który spożywany regularnie może przynieść liczne korzyści dla organizmu. Prozdrowotne działanie kopru włoskiego wynika z naturalnej zawartości wartości odżywczych. Nasiona fenkułu są naturalnie bogate w białko, tłuszcz, węglowodany, oleje, a także liczne witaminy i składniki mineralne, takie jak: witamina C, niacyna, ryboflawina, tiamina, fosfor, żelazo, sód, potas oraz wapń. [3] Co więcej, warto stosować w diecie owoce kopru włoskiego ze względu na naturalną zawartość olejku eterycznego, który charakteryzuje się jasną barwą i posiada anyżowy smak i zapach. [4] Ponadto owoce fenkułu włoskiego posiadają w swoim składzie także glikozydy fenolowe, flawonoidy oraz zróżnicowaną zawartość kwasów tłuszczowych, do których należą kwas naftowy, kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas palmitynowy. [4]

Dodając fenkuł włoski do codziennej diety, nie tylko urozmaicamy smak potraw, ale również dostarczamy organizmowi substancji odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia. 

Koper włoski właściwości

Koper włoski w diecie człowieka występuje głównie w postaci przyprawy. Jego wyjątkowy smak i zapach sprawiają, że jest popularnym dodatkiem do wielu potraw, jednak warto zauważyć, że korzyści wynikające z regularnego stosowania kopru włoskiego w diecie mogą być różnorodne. Zastosowanie kopru włoskiego na co dzień wiąże się z dostarczeniem do organizmu licznych naturalnie występujących wartości odżywczych. Warto zatem stosować koper włoski, w szczególności nasiona kopru włoskiego, które są cennym źródłem licznych witamin i minerałów, w tym witaminy C. Witamina C może pełnić rolę wspierającą układ odpornościowy oraz posiadać aktywność antyoksydacyjną. Wapń również odpowiada za prozdrowotne właściwości kopru włoskiego. Wymieniony składnik odżywczy posiada właściwości regulujące prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a także pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. Do właściwości odżywczych kopru włoskiego z pewnością można zaliczyć wsparcie w prawidłowej eliminacji moczu oraz wspomaganie funkcji wydalniczej nerek. 

Co więcej, wśród właściwości kopru włoskiego znajdują się także efekt spazmolityczny i wiatropędny. Fenkuł działa wspomagająco we wzdęciach i skurczach brzucha/jelit. Warto więc zastosować koper włoski w codziennej diecie, ze względu na jego właściwości i działanie.

Olejek z kopru włoskiego

Koper włoski korzyści ma wiele. Jednak owoce i nasiona kopru włoskiego to nie jedyne wartościowe składniki tej rośliny. Warto także wspomnieć o olejku z kopru, który może posiadać szerokie zastosowanie w kulinariach oraz w kosmetyce.[5] Olejek ten wytwarzany na bazie naturalnie występujących olejków eterycznych kopru włoskiego, zwykle stosowany jest jako dodatek do kremów.

Ciekawostka

Ze względu na antyoksydacyjne właściwości kopru włoskiego, olejek wytwarzany z owoców rośliny może mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry. W przeprowadzonym badaniu wykazano, że zastosowany ekstrakt z kopru włoskiego może wykazywać działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe skóry. Dodatkowo w trakcie badania zaobserwowano, że preparat z ekstraktem z kopru powoduje wzrost poziomu nawilżenia skóry. [6] Olejek z kopru włoskiego jest bogatym źródłem składników aktywnych, w tym kwasów tłuszczowych, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry. [6] 

Koper włoski zastosowanie 

Rośliny zielne w diecie człowieka znajdują miejsce głównie w postaci przypraw dodawanych do głównych potraw lub jako jeden ze składników sosów i zup. Fenkuł jest idealnym dodatkiem do dań oraz odrębnym produktem kulinarnym, który ma szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Nasiona kopru włoskiego charakteryzują się delikatnym, lekko słodkawym smakiem i intensywnym aromatem. Dodawane do potraw, zwłaszcza zup i sosów nadaje im charakterystyczny posmak. Co więcej, suszony koper włoski może być stosowany również jako przyprawa do ciepłych dań, ale także jako produkt do parzenia herbatki z kopru lub naparu. Herbatka z kopru włoskiego może być pomocna ze względu na prozdrowotne właściwości rośliny związane z układem trawiennym. Smak kopru włoskiego wzbogaci każdą potrawę, jednak należy pamiętać o umiarze w zastosowaniu kulinarnym tej rośliny. Jest ona niezwykle aromatyczna i jej nadmiar może wpłynąć negatywnie na smak przyprawionego dania. Koper włoski w diecie odgrywa istotną rolę ze względu na swoje właściwości związane z układem pokarmowym. Zastosowanie fenkułu znalazło swoje miejsce także wśród suplementów diety.

Właściwości odżywcze kopru włoskiego w suplementach diety

Rośliny zielne cechują się różnorodnymi naturalnie występującymi substancjami odżywczymi, które mogą odgrywać istotną rolę w odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diecie. Są one zwykle naturalny, źródłem witamin, minerałów, a także błonnika i kwasów tłuszczowych, które mogą przyczynić się do zachowania zdrowia organizmu. Taką rośliną jest też koper włoski.

Korzyści z zastosowania kopru włoskiego zostały docenione także przez specjalistów Terranova. Nasiona kopru włoskiego znalazły swoje miejsce w pełni roślinnych i wegańskich suplementach diety. Nasiona kopru polecane są jako cenny składnik w suplementacji, a szczególną popularność zdobyły jako składnik suplementów na trawienie, a także suplementów dla kobiet.

Nasiona kopru, to jeden ze składników występujących w suplemencie opracowanym z myślą o potrzebach kobiet - ROŚLINNY KOMPLEKS DLA KOBIET.

To specjalna kompozycja roślinnych składników, które w dziennej porcji do spożycia mogą być wsparciem organizmu kobiety, która poszukuje naturalnej suplementacji, wsparcia w ochrony tkanki chrzęstnej, a także w czasie menopauzy. Suplement ROŚLINNY KOMPLEKS DLA KOBIET dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych może stanowić wsparcie dla organizmu.

Terranova oferuje ROŚLINNY KOMPLEKS DLA KOBIET, jako suplement stworzony z naturalnych składników w postaci łatwej do połknięcia kapsułki oraz uzupełnienie codziennej diety. Ilość składnika w porcji dziennej to m.in 100 mg nasion kopru włoskiego oraz dodatkowe zioła: 250 mg dong quai, 100 mg korzenia kudzu,, a także 200 mg kiełków soi oraz 75 mg korzenia różeńca górskiego.

Oferowany suplement diety ROŚLINNY KOMPLEKS DLA KOBIET z nasionami kopru włoskiego w prosty sposób pozwoli dostarczyć cennych składników (dong quai), które wspomagają ochronę tkanki chrzęstnej, a także będą wsparciem dla organizmu kobiety w okresie menopauzy. 

[1] https://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/wykaz_publikacji/obszar4/4.3_2013_3_Instrukcja_koper_wloski.pdf

[2] https://www.phcogrev.com/sites/default/files/PhcogRev-3-6-346.pdf

[3] https://www.researchgate.net/publication/225476912_  Foeniculum_vulgare_A_comprehensive_review_of_its_traditional_use_phytochemistry_pharmacology_and_safety

[4] https://www.researchgate.net/publication/376875577_The_Healing_Touch_of_Foeniculum_  vulgare_Mill_Fennel_A_Review_on_Its_Medicinal_Value_and_Health_Benefits

[5] https://www.researchgate.net/publication/316911662_Ocena_wplywu_olejku_eterycznego_z_kopru_wloskiego_ Foeniculum_vulgare_Mill_na_aktywnosc_przeciwbakteryjna_masci_Taconal_wobec_szczepow_Staphylococcus_aureus_w_warunkach_in_vitro

[6]  https://www.researchgate.net/publication/221680786_Formulation_development_of_a_cream_containing_fennel_extract_In_vivo_evaluation_for_anti-aging_effects

Aktywne filtry

Roślinny kompleks dla kobiet, suplement diety dla kobiet, PROMOCJA
Wsparcie dojrzałej kobiety
Cena 69,90 zł
Wegański suplement zdrowotny dla pań Aktywuj swój metabolizm w stawach (Dong quai)[1]. Chroń i odnawiaj tkankę chrzęstną[1]. Skorzystaj z zalet...

Znany jest jako składnik herbatek dla niemowląt wspierających trawienie. Swoje właściwości zawdzięcza składnikom aktywnym, które ułatwiają eliminację gazów z jelit, zmniejszają napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych. Nasiona kopru włoskiego mogą również wspomagać funkcję wydalniczą nerek, wspomagać wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych.

Koper włoski (nasiona) - suplementy diety zawierające Koper włoski (nasiona) | Terranova

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło