Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Suplementy diety na trawienie

Aktywne filtry

Chaga 100% 500 mg, przeciwutleniacz suplement diety, PROMOCJA
Antyoksydacja z pełnym spektrum
Cena 59,90 zł
Skuteczny przeciwutleniacz w formie suplementu Pełne spektrum grzyba chaga Wegańska receptura Potencjał ochrony przed wolnymi rodnikami [1] Grzyb...
Fermentowany jiaogulan, supement diety na zmęczenie, PROMOCJA
Zioło przydatne przy zmęczeniu
Cena 99,90 zł
Fermentowany suplement roślinny przydatny przy zmęczeniu Utrzymaj prawidłowy poziomu lipidów we krwi. Wspomagaj równowagę pH żołądka. Wzmocnij...
Suplement diety z fermentowanym czerwonym ryżem, PROMOCJA
Cholesterol na dobrym poziomie
Cena 169,90 zł
Roślinny suplement diety z fermentowanym czerwonym ryżem Wesprzyj zdrowie swojego serca poprzez wpływ na poziom cholesterolu (Ankascin 568-R®)...
Suplement diety z jagodami na układ pokarmowy, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
Bogactwo liofilizowanych owoców
Cena 199,90 zł
Bogate w witaminy suplementy diety z jagodami Naturalne źródło witamin, składników mineralnych i enzymów Wzbogacony skład Bogactwo liofilizowanych...
Roślinny suplement diety w formie proszku, suplement diety na trawienie, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
Bogactwo wartości odżywczej
Cena 139,90 zł
Naturalny, roślinny suplement diety w formie proszku do rozpuszczenia 100% białka roślinnego liofilizowane warzywa, owoce i grzyby czysta...
Naturalne prebiotyki i probiotyki, suplement diety na wzmocnienie, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
Wsparcie mikrobioty jelitowej
Cena 79,90 zł
Naturalne prebiotyki i probiotyki wspierające organizm 7 miliardów bakterii probiotycznych Roślinne prebiotyki Czysta suplementacja Doskonale...

Suplementy na trawienie

Do kluczowych zadań układu pokarmowego zaliczamy trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych. Spełnia także funkcję ochronną organizmu, bowiem jest powiązany z układem immunologicznym i nerwowym jelit. Zbudowany jest z gardła, przełyku, żołądka, kolejno jelita cienkiego i grubego. Zaliczamy do niego także gruczoły: wątrobę oraz trzustkę. Wszystkie odcinki różnią się pomiędzy sobą rolą, ale także budową nabłonka pokrywającego ich błonę śluzową. Jest doskonałym środowiskiem do rozwoju i bytowania różnorodnych mikroorganizmów, tworzących tzw. mikrobiotę. Różni się ona w zależności od właściwości fizycznych i chemicznych poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Odpowiada za wytwarzanie enzymów, metabolizuje kwasy żółciowe, bilirubinę, cholesterol i odgrywa znaczącą rolę w procesach trawiennych zachodzących w organizmie. Uczestniczy w procesie trawienia pokarmów zawierających laktozę, oligosacharydy i niektóre rodzaje błonnika. 

Witaminy wspomagające trawienie

Mikrobiota jelitowa pełni istotną rolę w procesie trawienia pokarmów oraz przyswajania energii. Część osób poszukuje „witamin na trawienie”. Tak naprawdę  mikrobiota odgrywa istotną rolę w syntezie witaminy K oraz niektórych witamin z grupy B. Więc „witaminy na trawienie” to zbyt duże uproszczenie. Jak więc wybrać odpowiedni preparat na trawienie? Na jakie składniki zwracać uwagę w suplementach na lepsze trawienie? Przed dokonaniem wyboru warto rozpoznać przyczynę problemów z trawieniem oraz zadbać o zbilansowanie codziennej diety czy wykluczenie z niej składników, które mogą powodować dyskomfort trawienny. 

Nieprawidłowości mikrobioty jelitowej

Przyczyniają się do spowolnienia i trudności z trawieniem niektórych substancji i zaleganiem ich w odcinkach przewodu pokarmowego. Zaburzenia w ilości oraz jakości mikrobioty jelitowej mogą sprzyjać także wystąpieniu nadmiernej masy ciała i wiążących się z nią nieprawidłowości metabolicznych. Zmianę mikrobioty jelitowej można uzyskać poprzez modyfikowanie sposobu odżywiania oraz przez stosowanie odpowiednich probiotyków i prebiotyków. Dieta wykazuje największy wpływ na skład mikrobioty – odpowiada ona, aż za 57% zmian w strukturze mikroorganizmów jelitowych [1].

Prebiotyki to związki, które nie podlegają procesowi trawienia, ale mogą być metabolizowane przez bakterie wchodzące w skład mikrobioty jelitowej. 

Z kolei probiotyki są grupą tzw. dobrych bakterii, które zwiększają liczbę korzystnych bifidobakterii oraz pałeczek kwasu mlekowego, co bezpośrednio przekłada się na właściwy rozwój mikrobioty w organizmie człowieka. Obecność probiotyków w układzie pokarmowym reguluje wydzielanie białek, a te z kolei odpowiadają za gospodarkę węglowodanową i tłuszczową. Mogą działać jako składniki poprawiające trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmu [2]. Ich stosowanie może odgrywać także szczególną rolę w przypadku biegunek [2,3].

W procesie trawienia zasadniczą rolę odgrywają enzymy trawienne

Są odpowiedzialne za rozkładanie pokarmu w przyswajalne składniki odżywcze. Do najpopularniejszych zalicza się amylazę rozkładającą skrobię, lipazę odpowiedzialną za tłuszcze, oraz proteazę ukierunkowaną na trawienie białek. Ich zadaniem jest trawienie składników odżywczych na poziomie komórkowym. Jeżeli czujemy, że nasz układ trawienny potrzebuje wsparcia, możemy rozważyć dodatkową suplementację enzymami trawiennymi, a także zwrócić uwagę w swojej diecie na produkty, takie jak: surowe warzywa, rośliny strączkowe, owoce. Produkty te są źródłem błonnika pokarmowego, co sprawia, że mogą być sprzymierzeńcami w procesie trawienia. Powinny być więc obecne w diecie niezależnie od płci, w postaci właściwie skomponowanych posiłków, które można uzupełniać odpowiednimi suplementami dla kobiet lub suplementami dla mężczyzn.

Preparaty ziołowe na trawienie

Obok probiotyków i enzymów trawiennych, na uwagę zasługują także wszelkiego rodzaju składniki roślinne ułatwiające trawienie i przyczyniające się do komfortu układu pokarmowego. Jiaogulan zwany także „ziołem nieśmiertelności” pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy wątroby, wspomagając trawienie i oczyszczanie organizmu. Ponadto, wspomaga także fizjologiczną równowagę pH żołądka. 

Mniszek lekarski, a dokładniej jego korzeń, dzięki właściwościom prebiotyku przyczynia się do komfortu układu pokarmowego. Korzystne działanie korzenia mniszka obserwuje się przy spożyciu 3g na dobę. 

Warto, aby w preparatach na trawienie znalazły się także takie składniki jak kurkuma, czy karczoch. Spożywana w odpowiednich ilościach kurkuma wspiera funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego, przyczynia się do stymulacji produkcji soków trawiennych oraz wspomaga trawienie. Także spożywanie 5g karczocha dziennie może przyczynić się do wspomagania procesów trawiennych oraz komfortu jelitowego. 

Zadbajmy zatem w pierwszej kolejności o odpowiednią dietę, która przyczyni się do odżywienia naszej mikrobioty jelitowej, a w niej - o składniki i pokarmy, które wesprą pracę układu pokarmowego. Wsparciem może być także kategoria suplementów diety na trawienie, zawierających m.in. probiotyki, enzymy czy zioła, które działają wspomagająco na ten proces. Suplementy można dopasować pod kątem szczególnych potrzeb i grup wiekowych, dlatego w sprzedaży dostępne są zarówno suplementy dla seniorów i suplementy dla dzieci, jak również szeroka oferta suplementów dla sportowców.

Źródła

K. Saar i in. Wpływ diety wegetariańskiej na skład mikrobioty jelitowej. Hygeia Public Health, 2020; 55(1): 1-6. 

Katarzyna Mojka, Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje; W: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014; 95(3):541-549.

Adriana Nowak, Katarzyna Śliżewska, Zdzisława Libudzisz; Probiotyki – Historia i mechanizmy działania; W: ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010; 4(71):5 – 19.

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło