Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Żeń-szeń amerykański (korzeń)

Żeń-szeń amerykański

Żeń-szeń amerykański (łac. Panax quinquefolius), nazywany również pięciolistnym należy do roślin wieloletnich, z rodziny araliowatych, która pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Surowiec ten doceniany jest ze względu na wysoką jakość oraz łagodny, charakterystyczny lekko słodkawo-chrzanowy smak. Produkty z kategorii żeń-szeń amerykański zawierają związki aktywne zwane ginsonozydami, które są odpowiedzialne za ich prozdrowotne właściwości. 

Roślina ta znana jest głównie w medycynie ajurwedyjskiej, ale jej prozdrowotne właściwości sprawiły, że została doceniona również w naszym klimacie i obecnie jest coraz częściej stosowana w postaci suplementów diety. Korzeń żeń-szenia amerykańskiego pozytywnie wpływa na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, jak również na metabolizm glukozy, poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę [1].

ŻEŃ-SZEŃ AMERYKAŃSKI – WŁAŚCIWOŚCI

Żeń-szeń amerykański już od wieków był stosowany przez tradycyjnych zielarzy. Dane naukowe potwierdzają obecność ginsenozydów, czyli bioaktywnych związków, które znane są ze swoich właściwości adaptogennych. Adaptogeny są ziołami, które mają potwierdzone działanie antyoksydacyjne i uspokajające oraz efektywnie wspomagają organizm w uzyskaniu równowagi [2].

Żeń-szeń amerykański jest częstym składnikiem preparatów dla osób aktywnych. Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych potwierdzają, że żeń-szeń amerykański odpowiada za regulację reaktywnych form tlenu (ROS). Żeń-szeń amerykański ma również potencjał przeciw otyłości, ponieważ zwiększa wrażliwość na insulinę i hamuje tworzenie tkanki tłuszczowej [1].

Surowiec ten wspomaga także organizm w stanach osłabienia oraz zmęczenia – bywa polecany w stanach rekonwalescencji i coraz częściej występuje jako jeden ze składników suplementów dla seniorów. Warto podkreślić, że właściwości adaptogenne żeń-szenia amerykańskiego pomagają organizmowi złagodzić stres i poprawiają ogólne samopoczucie [3].

ŻEŃ-SZEŃ AMERYKAŃSKI – DZIAŁANIE

Silnie skoncentrowany ekstrakt z korzenia Żeń-szenia amerykańskiego, to naturalny produkt, który pomaga uzyskać bezpieczne efekty w niedługim czasie. Niektóre suplementy dla kobiet oparte na tym surowcu są szczególnie polecane w stanach osłabienia organizmu, a także w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię i witalność [1]. Żeń-szeń amerykański sprzyja utrzymaniu sprawności fizycznej, niweluje uczucie zmęczenia i znużenia, a także działa wspomagająco na kondycję seksualną mężczyzn [4]. Z tego ostatniego względu, Panowie coraz częściej sięgają po suple0menty dla mężczyzn zawierające duże stężenie aktywnych biologicznie składników występujących w korzeniu żeń-szenia amerykańskiego.

ŻEŃ-SZEŃ AMERYKAŃSKI – ZASTOSOWANIE

Liczne badania naukowe potwierdzają szerokie zastosowanie korzenia żeń-szenia amerykańskiego. Regularne stosowanie preparatów zawierających wyciąg z tego surowca poprawia ogólną wydolność i witalność organizmu, zwiększa poziom libido, a także wspiera czynności układu odpornościowego [1, 4-5]. Co więcej, korzeń żeń-szenia amerykańskiego sprzyja utrzymaniu właściwej sprawności fizycznej [5]. Surowiec wpływa również na koncentrację, koordynację, a także czujność organizmu [1, 5]. Ma udowodnione pozytywne działanie w przypadku uczucia zmęczenia i znużenia [3].

Należy pamiętać, że zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia i nie należy przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji suplementu diety. Preparaty z wyciągiem z żeń- szenia amerykańskiego nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i zdrowego stylu życia.

Żeń-szeń amerykański jest składnikiem jednego z naszych produktów – Vibrant Kompleks Synergistyczny, który jest szczególnie polecany jako suplement dla sportowców, a także suplement dla seniorów. Korzyści z jego stosowania mogą również odnieść osoby nieuprawiające na co dzień żadnego sportu. Jest on więc polecany również jako suplement dla mężczyzn, jak i suplement dla kobiet.

ŻEŃ-SZEŃ AMERYKAŃSKI – PRZECIWWSKAZANIA

Korzeń żeń-szenia amerykańskiego nie może być stosowany przez wszystkich. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby chore lub przyjmujące leki – zarówno te bez recepty, jak i na stałe. U takich osób suplementacja powinna zostać skonsultowana z lekarzem jeszcze przed jej rozpoczęciem.

W przypadku suplementów dla dzieci opartych na wyciągu z korzenia żeń-szenia amerykańskiego, przed rozpoczęciem suplementacji powinna zostać umówiona wizyta u lekarza rodzinnego, który wyjaśni, czy można rozpocząć przyjmowanie preparatu. W naszym sklepie internetowym, znajdziesz suplementy dla dzieci  zawierające niezbędne składniki dla ich prawidłowego rozwoju, takie jak witaminę D3.

Suplementów zawierających w składzie wyciąg z korzenia żeń-szenia amerykańskiego nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów – należy jak najszybciej przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem [1-2].

[1] Szczuka D., Nowak A., Zakłos-Szyda M., Kochan E., Szymańska G., Motyl I., Blasiak J.: American Ginseng (Panax quinquefolium L.) as a Source of Bioactive Phytochemicals with Pro-Health Properties. Nutrients; 2019 May 9;11(5): 1041.

[2] Ghosh R., Bryant D. L., Farone A. L.: Panax quinquefolius (North American Ginseng) Polysaccharides as Immunomodulators: Current Research Status and Future Directions. Molecules; 2020 Dec 11;25(24): 5854.

[3] Arring N. M., Millstine D., Marks L. A., Nail L. M.: Ginseng as a Treatment for Fatigue: A Systematic Review. J Altern Complement Med.; 2018 Jul;24(7): 624-633.

[4] Leung K.W., Wong A.S:. Ginseng and male reproductive function. Spermatogenesis. 2013 Jul 1;3(3): e26391.

[5] Murias J.M., Jiang M., Dzialoszynski T. and Noble E.G.: Effects of Ginseng Supplementation and Endurance-Exercise in the Artery-Specific Vascular Responsiveness of Diabetic and Sedentary Rats,. Front. Physiol., 2018.

Aktywne filtry

Kompleks żeń-szeń i ashwaganda, suplement diety na stres, PROMOCJA
  • Obecnie brak na stanie
  • Promocja
W kierunku większej energii
Żeń-szeń i ashwaganda - połączenie na energię Połączenie ziół, grzybów i alg Wsparcie rhodioli w walce ze stresem Naturalne źródło witamin,...

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło