- Nowość
Burak (korzeń)
Burak zwyczajny to roślina korzeniowa należąca do rodziny Chenopodiaceae. [1] Burak zwyczajny czerwony jest warzywem naturalnie występującym w środowisku zawierającym liczne substancje bioaktywne warunkujące prozdrowotne właściwości rośliny. [1] Wyróżnia się około 1400 gatunków buraków, a jednym z najbardziej znanych odmian buraka jest gatunek Beta vulgaris nazywany powszechnie jako burak zwyczajny. [1] Burak zwyczajny to roślina dwuletnia, u której wyrasta zdatna do spożycia bulwa, zwykle w kolorze ciemnoczerwonym. [1] Roślina ta wytwarza także jadalne młode liście buraka, zwane inaczej boćwiną, a także nasiona. [1] Wśród innych popularnych odmian buraka występuje także burak ćwikłowy, burak pastewny i burak cukrowy, które należą do podgatunku buraka zwyczajnego. [2] Uprawa buraków ma swoje wymagania. Warzywo lubi wyrastać w glebach, które posiadają składniki pokarmowe i wodę niezbędną do prawidłowej uprawy rośliny. Co więcej, buraki uprawiane są przede wszystkim w miejscach odpowiednio nasłonecznionych, a młode sadzonki buraka nie przepadają za zimnymi temperaturami. [2] Ile cennych składników znajduje się w korzeniu buraka oraz jakie właściwości posiada warzywo?
Wartości odżywcze w korzeniu buraka
Burak należy do warzyw korzeniowych o bogatym składzie odżywczym. Wśród cennych składników w korzeniu buraka można wyróżnić naturalną zawartość witamin i minerałów, takich jak witamina C, beta-karoten, witamin E, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, potas, błonnik. [1] Dodatkowo buraki posiadają bogate zasoby azotanów, a także licznie występujące związki polifenolowe oraz flawonoidy. [1] Co więcej, burak jest bogatym źródłem białka, węglowodanów i tłuszczów. [1] Ponadto korzeń buraka jest również naturalnym źródłem betalain w diecie człowieka. Związki te są roślinnymi barwnikami, wśród których wyróżnia się betacyjany oraz betaksantyny. [1] Związki te należą do grupy związków fenolowych naturalnie występujących w korzeniu. [1]
Warto zaznaczyć, że substancje odżywcze w korzeniu buraka mogą być zróżnicowane ze względu na odmiany buraka, a także z powodu warunków środowiskowych (nasłonecznienia, rodzaju gleby oraz nawodnienia). [3]
Burak czerwony to warzywo o wielu znaczących wartościach odżywczych. Dzięki licznej zawartości witamin i minerałów, a także pozostałych substancji aktywnych regularne spożywanie buraków może stanowić cenny element zrównoważonej diety. Bogata zawartość składników odżywczych w buraku spowodowała, że warzywo jest cennym składnikiem o wielu właściwościach prozdrowotnych.
Korzeń buraka właściwości
Korzeń buraka właściwości może posiadać wiele, ze względu na liczną zawartość składników odżywczych. Włączenie do diety korzenia buraka może wspierać prawidłową funkcję układu pokarmowego, a także wspomagać poprawny proces trawienny, ze względu na zawartość błonnika w tym warzywie. Znajdujące się w buraku witaminy i minerały, w tym witaminę i witaminę E, mogą przyczynić się do wzmocnienia odporności organizmu, a także pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym - odpowiadają za właściwości antyoksydacyjne. Minerały w liściach buraka oraz w korzeniach, takie jak potas mogą wspierać utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, a zawartość żelaza może przyczynić się do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Korzeń buraka zastosowanie
Korzeń buraka jest wszechstronnym produktem, który znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, zarówno w kuchni, jak i poza nią. Do głównych zastosowań korzenia buraka należy zastosowanie w branży spożywczej. Korzeń buraka wykorzystywany jest do produkcji soków (w tym ekologicznych soków, wynikających z ekologicznych upraw buraka). Co więcej, sproszkowany korzeń buraka wykorzystywany jest w branży spożywczej jako naturalny barwnik spożywczy, stosowany do wypieków i deserów. Ponadto, korzeń buraka występuje również w postaci sproszkowanego soku, suszonego korzenia buraka, który jest wykorzystywany jako naturalny składnik suplementów diety. Burak należy również do warzyw korzeniowych, które chętnie dodawane są do zup, sałatek oraz koktajli. Popularne stało się także wykorzystanie warzywa do produkcji przetworów, w tym produkcji buraka kwaszonego. Burak w tej postaci zawiera wachlarz substancji odżywczych i może być ciekawym dodatkiem do dań o wyrazistym smaku. W przypadku suszonego korzenia buraka rodzaj procesu suszenia ma duże znaczenie, w szczególności, jeśli chodzi o zachowanie jak największej zawartości czerwonych barwników betalainowych. [5] Szerokie zastosowanie korzenia buraka czerwonego w kuchni wynika przede wszystkim z jego licznych właściwości odżywczych i korzyści dla organizmu, a jego regularne spożycie może poprawić ogólną kondycję organizmu.
Ekstrakt z buraka zastosowanie w kosmetyce
Intensywny ciemnoczerwony kolor korzenia buraka doceniony został w branży kosmetycznej. Lata temu, burak był wykorzystywany jako naturalny składnik kosmetyków do makijażu. Dzięki czerwonej barwie, kosmetyki z ekstraktem z buraka służyły do barwienia policzków oraz ust na różowo. [4] W dzisiejszych czasach, ekstrakt z korzeni buraka wykorzystywany jest jako naturalny składnik kosmetyków do zabarwienia ust (pomadek i szminek). [4]
Buraki a suplementy diety
Siła i dobrodziejstwo naturalnych składników wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu i życia. Bogata zawartość substancji odżywczych w korzeniu buraka czerwonego, jak i pozostałych odmian buraka mogą stanowić źródło wielu korzyści dla organizmu. Liście buraka i korzeń polecane są jako naturalny składnik suplementów diety, w szczególności suplementów dla kobiet, suplementów dla mężczyzn, a także suplementów dla dzieci. Jako bogata odżywczo roślina, jest częstym dodatkiem do suplementów diety, w tym także wegańskich i w pełni naturalnych suplementów Terranova.
Jak Terranova wykorzystuje korzeń i liście buraka w suplementach diety?
Warzywo występuje w wielu produktach Terranova pod postacią sproszkowanego soku z korzenia buraka i zielonych części rośliny. Jest jednym z głównych składników produktu SOK Z BURAKA CORDYCEPS & REISHI. To w pełni wegański suplement diety przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie oraz poszukujących składnika, który wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi (grzyb reishi). SOK Z BURAKA CORDYCEPS & REISHI to suplement w proszku, który jest naturalnym źródłem witamin i minerałów oraz enzymów. Mieszanka powstała ze świeżo liofilizowanych warzyw, w tym liofilizowanego soku z buraków połączonego z kordycepsem, grzybami reishi, imbirem i papryką cayenne. Jako suplement zawierający naturalne składniki w postaci łatwej do połknięcia kapsułki, może być stosowany jako uzupełnienie codziennej zbilansowanej diety. Ilość składnika w porcji dziennej to m.in.: 4000 mg świeżego liofilizowanego soku i zielonych części buraka, 500 mg świeżej liofilizowanej grzybni kordyceps oraz 300 mg liofilizowanej świeżej grzybni reishi. Ponadto, suplement diety został uzupełniony o 125 mg liofilizowanego soku z pszenicy, a także 50 mg kłącza imbiru i 30 mg liofilizowanego owocu papryki Cayenne.
Oferowany kompleks SOK Z BURAKA CORDYCEPS & REISHI ze specjalnie opracowaną formułą w łatwy sposób pozwoli dostarczyć do organizmu naturalnych składników, które są naturalnie bogate w antyoksydanty, a także składniki, które wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu.
[1] BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – LIII, 2020, 2, str. 57–65
[2] https://www.researchgate.net/publication/317050293
[3] https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-90fa255b-c75d-4426-8abf-69917b8b25bd/c/77-85.pdf
[4] https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2022/01/Wybrane-aspekty-biokosmetologii_.pdf
[5] ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 4 (59), 227 – 235
Pokrewne kategorie