- Nowość
Papryka Cayenne (owoc)
Papryka Cayenne: właściwości i zastosowanie
Wprowadzenie
Papryka Cayenne, znana również jako pieprz kajeński, to popularna przyprawa wykorzystywana w kuchniach na całym świecie. Jej ostra i wyrazista nuta smakowa sprawia, że jest ceniona nie tylko w gastronomii, ale również w medycynie naturalnej.
Charakterystyka
Jest to roślina z rodziny paprykowatych, uprawiana w wielu regionach świata. Jej owoce, świeże jak i suszone, są wykorzystywane do produkcji przypraw [1]. Zarówno o walorach smakowych, jak prozdrowotnych papryki Cayenne decyduje obecna w niej kapsaicyna.
Właściwości
Wpływ na redukcję masy ciała
Składniki papryki Cayenne mogą przyczyniać się do redukcji masy ciała. Zawarta w surowcu kapsaicyna zaliczana jest do termogeników. Wpływa na zmniejszenie odkładania się tkanki tłuszczowej i jednoczesną aktywację brunatnej tkanki tłuszczowej, co może przyczyniać się do redukcji masy ciała [3].
Naturalny antyoksydant
Jako naturalny antyoksydant, kapsaicyna hamuje reakcje utleniania. Może wspierać organizm w ochronie przed stresem oksydacyjnym, rozwijającym się na skutek nadmiernego gromadzenia wolnych rodników w komórkach [4].
Zastosowanie
Papryka Cayenne jest wykorzystywana ze względu na swoje właściwości wpływające na redukcję masy ciała.
W kuchni
Pieprz kajeński jest szeroko wykorzystywany jako przyprawa. Dodaje potrawom ostrości i głębi smaku. Może być używany w formie świeżej, suszonej lub jako sproszkowana przyprawa.
Przeciwwskazania i Uwagi
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu papryki Cayenne, szczególnie w przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym lub skórą. Możliwe są reakcje alergiczne lub podrażnienia.
Bibliografia
[1] Lv J, Qi L, Yu C, Yang L, Guo Y, Chen Y, Bian Z, Sun D, Du J, Ge P, Tang Z, Hou W, Li Y, Chen J, Chen Z, Li L; China Kadoorie Biobank Collaborative Group. Consumption of spicy foods and total and cause specific mortality: population based cohort study. BMJ. 2015 Aug 4;351:h3942.
[2] Mason L, Moore RA, Derry S, Edwards JE, McQuay HJ. Systematic review of topical capsaicin for the treatment of chronic pain. BMJ. 2004 24;328(7446):991.
[3] Zheng J, Zheng S, Feng Q, Zhang Q, Xiao X. Dietary capsaicin and its anti-obesity potency: from mechanism to clinical implications. Biosci Rep. 2017 May 11;37(3).
[4] Pieńko T. Kapsaicyna- właściwości, zastosowanie, perspektywy. Biul. Wydz. Farm. WUM, 2013, 2, 11-17.
Pokrewne kategorie
Pieprz kajeński jest popularną przyprawą, dodawaną do potraw w celu nadania im ostrości i wyrazistości. Poza walorami smakowymi może również przyczyniać się do redukcji masy ciała. Właściwość tę roślina zawdzięcza obecności kapsaicyny, której mechanizm działania opiera się m.in. na zmniejszaniu odkładania tkanki tłuszczowej, aktywacji brunatnej tkanki tłuszczowej oraz zwiększaniu uczucia sytości. Docenią ją również osoby aktywne fizycznie, gdyż kapsaicyna może uczestniczyć w skurczu mięśni, jak też zmniejszać wrażliwość komórek nerwowych na odczucie bólu.