Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Suplementy diety z wapnem

Aktywne filtry

MAGNEZ-WAPŃ 2:1 KOMPLEKS  - 3
  • -4,00 zł
  • Bestseller
  • Promocja

MAGNEZ-WAPŃ 2:1 KOMPLEKS

50 kapsułek
100 kapsułek
Cena podstawowa 49,90 zł -4,00 zł Cena 45,90 zł
Synergiczny kompleks magnezu i wapnia na energię Zadbaj o układ nerwowy Pomóż swoim mięśniom Utrzymaj naturalne piękno włosów, skóry i paznokci...

Zapotrzebowanie na wapń jest różne w konkretnych etapach życia. W najwcześniejszym okresie jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Wówczas normą jest dostarczanie wapnia na poziomie 1100-1300 mg. W przypadku osób dorosłych pomaga zapewnić prawidłową masę i twardość kości. Grupa wiekowa 19-50 (u obu płci) powinna  dbać o codzienną podaż wapnia w ilości 1000 mg. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek pojawia się po 66. roku życia, a także w grupie kobiet po menopauzie. Wówczas ilość wapnia w kościach maleje, a jest to związane z obniżeniem poziomu estrogenów [1].

Warto podkreślić, że nie tylko ilość wapnia dostarczanego z zewnętrznych źródeł ma znaczenie, ale także możliwości organizmu, które pozwalają na jego wchłanianie. Znaczenie ma odpowiedni poziom kwasu solnego w żołądku, a także prawidłowe funkcjonowanie jelita cienkiego, ponieważ właśnie ono jest głównym miejscem jego wchłaniania. Do zwiększenia poziomu wchłaniania wapnia w jelitach przyczynia się witamina D3. Pobudza ona syntezę białka, które odpowiada za wiązanie wapnia w erytrocytach [3]. Skutecznym połączeniem okazuje się także wapń z magnezem. Jednak w tej sytuacji istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji [1]. Dodatkowo, w celu maksymalnego wykorzystania źródeł wapnia, należy pamiętać o prawidłowej podaży białka w diecie. Jako źródło aminokwasów, bierze udział w aktywnym transporcie wapnia [3].

Znaczenie wapnia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu

Wapń ma istotne znaczenie w procesie mineralizacji tkanki kostnej, jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów. Pierwiastek ten bierze też udział w procesie podziału i specjalizacji komórek. Ponadto kationy wapnia uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi [2]. 

Wapń odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pomaga bowiem utrzymać prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Odpowiednia podaż wapnia wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Bierze udział w uwalnianiu energii w mięśniach poprzez aktywację czynnika rozkurczowego w komórce mięśniowej [4].

Układem, o którym nieczęsto wspomina się w kontekście odpowiedniej podaży wapnia, jest układ trawienny. Wapń pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. 

Istotną rolą, jaką spełnia wapń w ludzkim organizmie, jest pomoc w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego. Dieta uboga w źródła wapnia może przyczyniać się do trudności z zasypianiem, szybkiego męczenia się czy osłabienia pamięci [5].

Na uwagę zasługuje fakt, że Terranova dba o maksymalne wykorzystanie cennych właściwości nie tylko pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Witaminy i minerały wspierane są przez naturalne składniki roślinne. Produkty charakteryzują się przemyślanym połączeniem składników. Obok wapnia pomagającego utrzymać zdrowe zęby i kości, w naszych suplementach znajduje się m.in. skrzyp polny, który może wspiera elastyczność chrząstki stawowej.

Źródła:

1. Mikołaj Miernik. Magnez, wapń, żelazo – jak mądrze je suplementować? Świat Przemysłu Farmaceutycznego 2/2016

2. Marek Tałałaj, Agata Bogołowska-Stieblich. Wapń i układ krążenia — korzyści i zagrożenia

3. Barbara Dolińska, Agnieszka Mikulska, Florian Ryszka. Promotory wchłaniania wapnia

4. MARIA DYMKOWSKA-MALESA1 , ZBIGNIEW WALCZAK2. SUPLEMENTACJA W SPORCIE  Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 199–204  

5. Łukasz Szeleszczuk1 *, Marzena Kuras2 ZNACZENIE WAPNIA W METABOLIZMIE CZŁOWIEKA I CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA JEGO BIODOSTĘPNOŚĆ W DIECIE 

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło