Choose a searcher
  Filtry mobile
Suplementy na
Suplementy z
Suplementy dla

Aktywne filtry

Kwas hialuronowy w kapsułkach - naturalna suplementacja dla wegan | Terranova
  • Bestseller
Dbając o piękną skórę
Cena 119,90 zł
Wegańska suplementacja kwasu hialuronowego na piękną skórę Zadbaj o wygląd skóry Nie daj się oznakom starzenia Popraw nawilżenie skóry Gładka,...

Krzem to minerał, który naturalnie występuje w skorupie ziemskiej. Jego obecność możemy zaobserwować także w produktach spożywczych codziennego użytku. Stwierdzono, że ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym duży wpływ na kości, skórę a nawet wydajność poznawczą. Uważa się również, że jest korzystny dla kobiet w ciąży [1]. 

Mimo, iż krzem jest ogólnie dostępny w naszych pokarmach, jest niestety słabo absorbowany przez nasz organizm. Gdzie jednak znajdziemy naturalny krzem? Dobrymi przykładami są m.in. zboża (jęczmień, owies, pszenica, ryż), produkty zbożowe (np. chleb, makaron czy płatki zbożowe) warzywa (marchewki, soja, buraki, cebula, ziemniaki, rzodkiewki, fasola, szpinak, kolendra, kukurydza, soczewica) [1]. Znajduje się on również w wodzie mineralnej.

Średnie spożycie krzemu w polskiej populacji różni się w zależności od płci. Dzienne spożycie krzemu w diecie jest oczywiście wystarczające. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, że krzem z pożywienia może się słabiej przyswajać, więc by utrzymać jego poziom warto zadbać o jego suplementację. Pod lupę należy wziąć wiek oraz style życia czy zainteresowania. Ilość krzemu dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych może być inna niż porcja proponowana dla przeciętnego człowieka [2].

Suplement Krzemu

Pomimo tego, że jesteśmy w stanie odnaleźć krzem w naszej codziennej diecie, czasami konieczna będzie jego suplementacja. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w krzem-suplement. Suplementacja krzemu może być uskuteczniana codziennie, jednakże ważne jest, by dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie, a w przypadku dzieci lub kobiet w ciąży najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Warto pamiętać, że suplementy dla kobiet i suplementy dla mężczyzn  mogą się od siebie różnić. Osoby uprawiające zawodowo sporty mogą mieć zupełnie inne zapotrzebowanie na krzem niż osoby mniej aktywne. Porcja dla osób młodszych i osób starszych także może się od siebie różnić – jest bardziej dopasowana do wieku. 

Suplementacja krzemu w kapsułkach niesie za sobą wiele korzyści. Preparaty z krzemem mają pozytywny wpływ na nasz układ krwionośny [3]. Po odpowiedniej suplementacji krzemu można także zauważyć poprawę w wyglądzie i jakości naszych włosów oraz paznokci [3]. Na krzem w kapsułkach powinni zwrócić uwagę osoby starsze oraz aktywni sportowcy. Suplementy dla seniorów i suplementy dla sportowców zawierające krzem będzie wspierał stawy i kości [4] a także wspomagały pracę mózgu na sędziwe lata [5].

Krzem w kapsułkach

Suplementy krzemu są dostępne na rynku w kilku różnych formach. Najpopularniejsze z nich to: kapsułki, tabletki i proszki. Najczęściej wybieraną formą są kapsułki. Połykanie ich zazwyczaj nie stanowi większego problemu. W przypadkach, kiedy jednak występuje ten problem, kapsułki firmy Terranova Polska można otworzyć i zawartość rozpuścić w wodzie. Należy mieć na uwadze, że nie każde kapsułki zaleca się otwierać – o tym decyduje producent danego produktu. 

Krzem dla dzieci

Należy zacząć od tego, aby pamiętać, że suplementy dla dzieci nie powinny być przeznaczone do zastąpienia zdrowej i zbilansowanej diety. Ich rolą jest jedynie jej uzupełnianie. Preparaty z krzemu powinny być suplementowane tylko zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Przed zastosowaniem u dziecka suplementu krzemu ważne jest, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem. 

Jeżeli mówimy o krzemie dla dzieci, warto zaznaczyć, że pociechy mają z nim styczność już z przyjmowaniem mleka matki. Zawartość krzemu w mleku kobiecym to około 0,05 mg/l. Dzienne spożycie krzemu z pokarmem matki wyliczono na 20 – 50 mg dziennie [6]. Jest to optymalna ilość krzemu dla dzieci. Z biegiem lat zapotrzebowanie na może krzem wzrosnąć, lecz u dzieci - przez to że miały styczność z krzemem od matki - ta suplementacja na początku nie jest potrzebna. Krzem jest ważnym elementem późniejszej już diety dziecka – pozytywnie wpływa na jego wzrost i rozwój. 

Krzem w ciąży

Rozpoczynając suplementację, będąc kobietą w ciąży, musimy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wtedy lekarz oceni zasadność danej suplementacji i poprowadzi nas po jej właściwych torach.  Ciąża to bardzo wrażliwy stan, dlatego szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo, wybierając suplement diety.

Ciekawostką w tym temacie jest to, że nasze dzieci rodzą się już z 7 gramami krzemu we własnym organizmie. Przekazywany jest on w czasie ciąży i pochodzi z organizmu matki. Pokazuje to jak istotny jest krzem w codziennej diecie, także diecie kobiety dopiero planującej zajść w ciążę. Krzem w ciąży ma także pozytywny wpływ na mamę. Badania udowodniły, że suplementowanie krzemu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy człowieka [7]. Dla każdej kobiety w ciąży zachowanie zdrowia to niezwykle ważny aspekt, którego nie można zignorować. Zdrowie mamy jest również zdrowiem dziecka. 

Cena krzemu

Suplementy krzemu są szeroko dostępne, a ich cena zależy od różnych czynników – najważniejszym z nich jest skład preparatu. Im bardziej naturalny skład, tym cena będzie nieznacznie szła w górę. W suplemencie diety Kwas Hialuronowy firmy Terranova możemy odnaleźć krzem w naturalnej postaci krzemionki uzyskanej z pędów bambusa. 

1. Journal of Elementology 2011; 16(3):489-497. 

2. Forum Reumatologiczne 2020; 6(4):160-166.

3. Nutr Metab (Lond). 2013; 10: 2.

4. Nutrition Today 1993; 28(4): 13-18.

5. J Nutr Health Aging 2007; 11(2):119-24.

6. Roczn. PZH – 2003; 54(2): 163-168.

7. Biol Trace Elem Res 2002;87(1-3):133-42.

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło