Choose a searcher

Magnez w ciąży - czy i jak brać magnez w ciąży?

- Kategorie Artykuły

Magnez w ciąży – czy i jak brać magnez w ciąży?

Okres ciąży jest wyjątkowym stanem, kiedy w organizmie kobiety zachodzą zmiany mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju małego człowieka. Prawidłowe odżywianie się kobiety w tym okresie ma na celu zapewnienie wzrostu i rozwoju dziecku, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na funkcjonowanie jej organizmu, który próbuje w tym czasie dostosować się do potrzeb dziecka. Sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę, podczas jej trwania i w czasie karmienia piersią ma bardzo duże znaczenie dla jej zdrowia, właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego życia. Kobieta dbając o siebie, dba jednocześnie o swoje maleństwo.

Czy w ciąży można brać magnez?

Przede wszystkim warto pamiętać, że ciąża nie jest chorobą, a wyjątkowym stanem fizjologicznym, który wymaga wyjątkowego zaopiekowania. Magnez jest składnikiem obecnym naturalnie w spożywanych codziennie produktach, nie jest więc niczym niezwykłym, czego w diecie kobiety w ciąży nie można by znaleźć.

Maluszek czerpie wszystko co mu potrzebne do rozwoju od swojej Mamy, więc w diecie kobiety w ciąży nie powinno zabraknąć żadnych składników odżywczych. Ale powinna ona w tym przypadku być małą egoistką i myśleć głównie o sobie, gdyż mały ssak weźmie bez pytania to, co będzie chciał z jej magazynu, którym w przypadku magnezu są głównie kości. Aż 50-65% magnezu znajdującego się w organizmie, gromadzone jest właśnie w układzie kostnym, a w dalszej kolejności w mięśniach szkieletowych i tkankach miękkich [1].

Aby ten magazyn był cały czas pełny, w diecie kobiety w ciąży powinny być obecne codziennie pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, pestki, nasiona roślin strączkowych. Te ostatnie mogą być wzdymające, ale można sobie z tym poradzić mocząc nasiona przed ich ugotowaniem lub dodając do potraw majeranek czy też kminek mielony. Magnez wchodzi w skład chlorofilu, zatem dodatkowo wszystkie warzywa liściaste w kolorze zielonym powinny stać się sprzymierzeńcami kobiet w tym wyjątkowym okresie jakim jest noszenie w sobie potomstwa. Przy okazji spożywając je można dostarczyć porcję folianów, tak ważnych w rozwoju układu nerwowego maluszka. Dodatkowo, sięgając po wodę, dobrze jest zwrócić uwagę na to, ile magnezu zawiera. Wody wysokomineralizowane mogą być bowiem dobrym źródłem tego pierwiastka.

Jeżeli z jakiegoś powodu kobieta musi unikać wymienionych produktów, warto zastanowić się w jaki inny sposób można uzupełnić dietę w ten składnik. Rozwiązaniem może być spożywanie produktów wzbogacanych lub suplementacja magnezu w ciąży. Pamiętaj jednak, jeśli zastanawiasz się czy można brać magnez w ciąży, aby przyjrzeć się najpierw swojej diecie, a w razie jakiejkolwiek wątpliwości skorzystać z porady lekarza, farmaceuty lub dietetyka.

Po co magnez w ciąży?

Magnez jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni oraz kości. Ten składnik mineralny bierze udział w aktywacji ponad 200 enzymów [1], nie może go więc zabraknąć w diecie kobiety noszącej w sobie drugie życie. Magnez w ciąży pełni bowiem podwójnie ważną rolę, oddziałując zarówno na organizm matki jak i dziecka, biorąc m.in. udział w syntezie białka oraz DNA, które to procesy zachodzą w rozwijającym się płodzie niezwykle intensywnie [1].

Ponadto macica, która staje się centrum życia maluszka, jest zbudowana w dużej części z mięśni, zatem odpowiednie spożycie magnezu w ciąży, może decydować o jej prawidłowym funkcjonowaniu, w tym zmniejszeniu kurczliwości budujących ją mięśni [2]. Zdarza się, że lekarz zaleca przyjmowanie magnezu w ciąży właśnie na skurcze macicy. Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, niedostateczna ilość magnezu w ciąży, najczęściej manifestuje się pod postacią skurczy mięśni i jest wskazaniem do rozpoczęcia suplementacji [3].

Młoda mama musi również więcej dźwigać, zatem jej kości i mięśnie całego ciała powinny otrzymać odpowiednie wsparcie. Magnez pobudza do pracy komórki kościotwórcze, dzięki czemu może wpływać na wzrost gęstości kości [4]. Ponadto pierwiastek ten wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, które często towarzyszy kobietom w ciąży.

Po co magnez w ciąży?​
Zapotrzebowanie na magnez w ciąży​

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży

Co dwie osoby to nie jedna, zatem zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki pokarmowe rośnie w związku z pojawieniem się w niej nowej istoty. W związku z tym zapotrzebowanie na magnez w ciąży również wzrasta. Jak bardzo? Wszystko zależy od wieku przyszłej mamy. Jeśli ma mniej niż 19 lat, czyli jej organizm sam jest jeszcze w fazie wzrostu, zapotrzebowanie to jest jeszcze większe. Zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia, zalecane dzienne spożycie magnezu w przypadku młodszej grupy kobiet w ciąży wynosi 400 mg, zaś kobiet po 19. roku życia - 360 mg [5].

Normy żywienia dla ludności Polski – Magnez (RDA)

Kobiety 19-30 lat - 310 mg

Kobiety 31 lat - 320 mg

Kobiety w ciąży < 19 lat - 400 mg

Kobiety w ciąży ≥ 19 lat - 360 mg

Kobiety karmiące piersią < 19 lat - 360 mg

Kobiety karmiące piersią ≥ 19 lat - 320 mg

Suplementacja magnezu w ciąży zalecana przez specjalistów powinna dotyczyć m.in. kobiet z obniżonym poziomem magnezu we krwi. Ile magnezu w ciąży zalecają wówczas specjaliści? Jest to wartość między 200 mg a 1000 mg magnezu dziennie [3]. Jest to jednak ilość bardzo orientacyjna i zależy od wielu czynników, zatem w razie wątpliwości najlepiej poradzić się w tej sprawie osoby wykwalifikowanej. Specjaliści są bowiem zdania, że uzupełnianie magnezu w postaci suplementów diety w przypadku kobiet w ciąży powinno być rozpatrywane indywidualnie, w zależności od ryzyka jego niedostatecznego spożycia z dietą.

Jaki magnez w ciąży?

Jeżeli Twoja dieta wymaga suplementacji magnezem, to warto wiedzieć, jak odnaleźć się w gąszczu propozycji rynkowych.

Po pierwsze – ilość. Warto poradzić się lekarza, który zna Ciebie i Twój organizm lub dietetyka, który może doradzić ile magnezu w ciąży powinnaś uzupełnić w postaci suplementu diety.

Po drugie – towarzystwo. Jeśli suplementujesz już kompleks witamin i składników mineralnych, zwróć uwagę czy nie znajduje się tam również magnez, a jeśli tak, to w jakiej ilości. W związku z tym, iż zajmuje on dużo miejsca, czasem w kapsułce wśród innych składników może być mu za ciasno. Stąd też często pojawia się samotnie lub w obecności niewielu składników aktywnych np. wit. B6, które mogą go dodatkowo wspierać [6]. Z kolei towarzystwo substancji wypełniających, przeciwzbrylających, słodzących itp. w suplementach diety nie jest pożądane, zatem wybieraj te, które się chwalą ich brakiem.

Po trzecie - forma. Jedną z form wartą uwagi jest chelat magnezu, w przypadku którego, dzięki połączeniu minerału z aminokwasami, uzyskuje się wysoką przyswajalność składnika [7].

Terranova w swoim portfolio posiada różne kategorie suplementów diety, w tym suplementy dla kobiet, a także suplementy z magnezem. Ciekawym proponowanym przez nią rozwiązaniem są otwierane kapsułki, których zawartość, w razie potrzeby, można wsypać do ulubionej potrawy czy też niegorącego napoju i po dokładnym wymieszaniu w ten sposób uzupełnić dietę.

Suplementy diety

Magnez chelat, suplement diety na zmęczenie, PROMOCJA
  • -38,00 zł
  • Promocja
Cena podstawowa 74,90 zł -38,00 zł Cena 36,90 zł
Magnez Chelat - suplement na zmęczenie i układ nerwowy Zmniejsz uczucie zmęczenia i znużenia[1]. Wesprzyj swój układ nerwowy[1]. Zadbaj o...
Suplement diety dla kobiet w ciąży, PROMOCJA
  • -35,00 zł
  • Obecnie brak na stanie
  • Promocja
Cena podstawowa 69,90 zł -35,00 zł Cena 34,90 zł
Wyselekcjonowany kompleks suplementów dla kobiet w ciąży Specjalna formuła dla kobiet w ciąży Zadbaj o prawidłowy rozwój płodu Uzupełnij dietę...
Folian 400 mg, suplement diety na zmęczenie, PROMOCJA
  • -33,00 zł
  • Promocja
Cena podstawowa 64,90 zł -33,00 zł Cena 31,90 zł
Folian, a kwas foliowy - różnice w suplementach Nie daj się uczuciu zmęczenia i znużenia. Zadbaj o odporność. Wysokiej jakości kwas foliowy w...

[1] Nutrients 2021; 13(4):1136.
https://www.mdpi.com/2072-6643/13/4/1136

[2] Ginekol. Pol. 2011;82:792-794.
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46287/33075

[3] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017; 2(4):166–172..
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/54431/42008

[4] Arterial Hypertension 2013; 17(6):447–459.
https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939

[5] Jarosz M. i wsp. (red.) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, NIZP-PZH, Warszawa 2020.
https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

[6] Farm. Współcz. 2011; 4:29-32.
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201101_Farmacja_004.pdf

[7] FASEB J. 2016; 30(1) Supplement 128.6.
https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1096/fasebj.30.1_supplement.128

Powiązane wpisy

Powiązane wpisy

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło