- Promocja

Co daje systematyczność suplementacji. 7 sposobów
Uzupełnianie diety może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Ważna jest jednak systematyczność suplementacji. Dzięki niej odpowiednio nasycimy nasz organizm.
Warunkiem sukcesu jest systematyczność. Dzięki niej dochodzimy do perfekcji w wykonywaniu pewnych czynności, uczymy się ich, poznajemy i lepiej rozumiemy. Dbanie o własne zdrowie także może zakończyć się sukcesem. I także wymaga czasu.
Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Przyjrzyjmy się wpływowi żelaza na zdrowie. Z wielu właściwości tego minerału wybierzmy choćby dwie: pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów) i hemoglobiny oraz w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie.
Tylko, że te procesy wymagają czasu. Nie wystarczy bowiem nasycić krwinek żelazem. "Sprawność" erytrocytu zależy od jej budowy, jeśli wykształciła się w warunkach ubogich w żelazo, to może mieć mniejsze zdolności do przenoszenia tlenu, a w naszym układzie krwionośnym funkcjonuje ona około 120 dni (4 miesiące). Potrzebujemy czasu, żeby pozbyć się tych gorzej wykształcony i wyprodukować na ich miejsce nowe.
To tylko jeden z procesów, a większość reakcji w naszym organizmie wymaga czasu. Wapń nasyca kości w określonej perspektywie czasowej. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która nasze będzie odżywiała nasz szkielet stale. O efektach działania określonych suplementów wiemy także z badań naukowych. One także z reguły są prowadzone w określonym czasie. Aby nie być gołosłownym: magnez też może wpływać na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Dowiodły tego badania pod kierownictwem Thomasa Carpentera opublikowane w "The Journal of clinical endocrinology and metabolism".[1] Z tych badań wiemy, że wnioski takie wyciągnięto po 12 miesiącach regularnej suplementacji tlenkiem magnezu (300 mg podzielonych na dwie porcje dziennie). Efekt był więc badany w czasie i trzeba mieć świadomość, że różne procesy mogą wymagać różnej długości suplementacji.
Łatwo napisać: róbcie to regularnie. Trudniej jednak wprowadzić to w życie. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak uczynić nawyk z suplementacji witamin, minerałów czy ziół.
Napisz sobie przypomnienia na samoprzylepnych karteczkach i umieść je w widocznym miejscu. Prowadzisz pamiętnik? Wpisz sobie w nim przypomnienie, lub zapisuj, czy dotrzymujesz danego sobie słowa o regularności suplementacji.
Umieść słoiczek z suplementami w miejscu, które widzisz każdego dnia. Możesz postawić je na półce w łazience, abyś widział je po umyciu zębów, albo w kuchni, przygotowując poranną kawę?
Miej zapasowe pudełeczko. W swojej torebce, plecaku, torbie treningowej lub kurtce, trzymaj awaryjne opakowanie, w którym masz kilka zapasowych kapsułek, albo porcję proszku do zrobienia koktajlu. Dostępne są także organizatory z przegródkami na każdy dzień tygodnia lub pory dnia.
Ustaw przypomnienie w telefonie. To urządzenie, które nosimy ze sobą niemal zawsze i łatwo może nas powiadomić o tym, że nadeszła pora suplementacji.
Zrób z tego rytuał związany z porą dnia lub jakąś czynnością. Na przykład, może to być pierwsza rzecz, którą robisz rano lub ostatnia rzecz, którą robisz wieczorem (w zależności od zaleceń lekarza lub farmaceuty). Jeśli masz w zwyczaju pić kawę do śniadania, to połącz to z przyjmowaniem suplementu diety. Masz ulubiony napar ziołowy na wieczór? Dołącz do tego swoje witaminy lub minerały.
Psycholodzy, lekarze zalecają, aby wygospodarować dla siebie godzinę dziennie. Powinniśmy wówczas skoncentrować się na swoich potrzebach, robić coś, co kochamy: czytanie, ćwiczenia, medytacja lub cokolwiek, co przynosi Ci radość. Dlaczego nie uczynić suplementacji częścią tej godziny? W końcu robisz to dla siebie.
Suplementy takie jak Terranova mogą być dodawane do soków lub smoothies. Jeśli jest to coś, co robisz codziennie, można to łatwo połączyć. Możemy wybrać jeden z proszków, na przykład bogaty w liofilizowane warzywa i owoce Life Drink. Spróbuj wysypać zawartość kapsułki lub dodać miarkę proszku dodać do każdego surowego przepisu, jak desery, sosy sałatkowe itp.
[1] J Clin Endocrinol Metab. 2006 Dec;91(12):4866-72.
Powiązane wpisy
Jak skutecznie wspomóc układ odpornościowy w okresie zimowym?
Opublikowano
31-12-2021 10:45:35
Suplementacja dla sportowców - wyciągnij jak najwięcej z każdego treningu!
Opublikowano
31-12-2021 10:56:11
Powiązane wpisy
O autorze
Oskar Berezowski: dziennikarz z ponad tysiącem publikacji w największych polskich mediach drukowanych i elektronicznych. Jego pasją jest sport i mikroodżywianie.Wiedzę na temat wpływuwitamin i minerałów na funkcjonowanie układu nerwowego zdobywał w Polsce i USA.
Logowanie do istniejącego konta Zaloguj się na swoje konto
Zresetuj hasło
Zarejestruj nowe konto
Logowanie do istniejącego konta Zaloguj się na swoje konto
Zresetuj hasło
Zarejestruj nowe konto