Choose a searcher

Na co pomaga acerola?

- Kategorie Artykuły

Na co pomaga acerola?

Na co pomaga acerola?

Acerola, znana również jako malpigia granatolistna lub „wiśnia z Barbados”, jest owocem, który zasłynął przede wszystkim za sprawą wysokiej zawartości kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Ten mały, ale niezwykle wartościowy dar natury od wieków jest ceniony w Ameryce Południowej i Środkowej za swoje prozdrowotne właściwości, ale również za wyjątkowy smak. Przyjrzyjmy się zatem na co pomaga acerola i kiedy warto po nią sięgać.

Na co jest acerola?

Na co pomaga acerola – to pytanie pojawia się bardzo często. Pomimo rosnącej popularności wiele osób nadal nie miało z nią do czynienia. Jeszcze kilkanaście lat temu próżno było szukać na polskich półkach sklepowych produktów na bazie owoców aceroli. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Zanim jednak podpowiemy na co acerola może być pomocna, przyjrzyjmy się bliżej samej roślinie.

Acerola (łac. Malpighia glabra L.) jest rodzajem wiecznie zielonego krzewu, który wywodzi się z ciepłych obszarów Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej. Sławę zdobyła głównie dzięki swoim małym, czerwonym owocom, które z wyglądu przypominają wiśnie i dlatego też często określane są mianem „wiśni z Barbados”. Okazuje się bowiem, że stanowią one niezwykle bogate źródło witaminy C.W ostatnich latach roślina zyskała na popularności na całym świecie, stając się ważnym składnikiem soków oraz innych produktów wspierających zdrowy tryb życia, a suplementy z acerolą są stosowane przez wiele osób jako uzupełnienie dla codziennej diety [1].

Zatem, odpowiadając na pytanie: na co jest acerola, należy przede wszystkim podkreślić, że stanowi cenne wsparcie dla systemu odpornościowego. Jej wykorzystanie w sezonie jesienno-zimowym, może stanowić alternatywę dla preparatów syntetycznej witaminy C. Pokaźna naturalna zawartość witaminy C to jednak nie wszystko, co może nam zaoferować ta wyjątkowa roślina!

W składzie owoców aceroli odnajdziemy także inne prozdrowotne związki. Ważną grupę stanowią chociażby antocyjany i karotenoidy z beta-karotenem na czele. Wymienione substancje nie tylko odpowiadają za intensywnie czerwony kolor owoców malpigii, ale wraz z witaminą C przyczyniają się do silnych zdolności przeciwutleniających surowca. Te właściwości aceroli sprawiają, że zarówno spektrum jej działania prozdrowotnego, jak możliwości stosowania w celach profilaktycznych, są naprawdę szerokie [2,3].!

Na co stosować acerolę?

Nawet jeśli nie wiesz na co pomaga sok z aceroli, możesz mieć pewność, że jego spożywanie przynosi organizmowi liczne korzyści. Już niewielkie ilości „wiśni z Barbados” skutecznie przeciwdziałają procesom oksydacyjnym, co ma kluczowe znaczenie w kontekście wspierania naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Utrzymanie równowagi między redukcją a oksydacją jest fundamentalne dla prawidłowego działania ludzkiego ustroju.

Suplementy dla mężczyzn czy suplementy dla kobiet, zawierające w składzie acerolę mogą sprzyjać nie tylko ochronie komórek i minimalizacji negatywnych efektów stresu oksydacyjnego. Mogą również stanowić dobre uzupełnienie dla diety osób borykających się z otyłością czy cukrzycą typu II. W tym miejscu warto podkreślić, że owoce aceroli cechują się niską kalorycznością (ok. 32 kcal na 100 g owoców) oraz obecnością błonnika pokarmowego wspierającego prawidłowe funkcje jelit. Dzięki bogactwu witaminy C i antocyjanów preparaty na bazie aceroli mogą być dodatkowo zalecane w przypadkach pogarszającej się ostrości wzroku oraz w celu wspierania funkcji naczyń krwionośnych.

Tym, na co pomaga acerola w tabletkach (czy też w każdej innej formie) jest ponadto opóźnianie procesów starzenia. Ponownie ma to związek z silnymi właściwościami przeciwutleniającymi tego wyjątkowego surowca. Wolne rodniki, powstające w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska uszkadzają białka oraz lipidy w komórkach skóry, prowadząc do przedwczesnego jej starzenia się, utraty elastyczności oraz pojawienia się zmarszczek. Poza suplementami diety, ekstrakty z malpigii obecne są także w licznych kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym [4,5].

[1] J Food Sci Technol. 2018 Sep;55(9):3373-3384. doi: 10.1007/s13197-018-3309-5. Epub 2018 Jul 11. PMID: 30150795; PMCID: PMC6098779.

[2] Int J Mol Sci. 2024 Feb 8;25(4):2089. doi: 10.3390/ijms25042089. PMID: 38396766; PMCID: PMC10889565.

[3] Food Chem. 2023 Mar 15;404(Pt A):134613. doi: 10.1016/j.foodchem.2022.134613. Epub 2022 Oct 17. PMID: 36444022.

[4] Postępy Fitoterapii 2/2012; 93-99.

[5] Med Rodz 2018; 21(2A): 32-35

Powiązane wpisy

Powiązane wpisy

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło