- Promocja

Jakie suplementy na stawy warto wybrać i jak one działają?
Osoby aktywne lub dbające o stawy doskonale znają suplementy diety zawierające glukozaminę, kwas hialuronowy, chondroitynę. Większość produktów na rynku stosuje składniki pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście alternatywą jest Terranova.
Chyba każdy, kto interesuje się suplementami diety słyszał o kwasie hialuronowym. Często pojawia się on w produktach dedykowanych osobom dbającym o skórę i stawy. Nic dziwnego. Jego funkcje w stawie obejmują smarowanie, wypełnianie przestrzeni oraz regulację czynności komórkowych, takich jak wiązanie białek[1].
Kwas hialuronowy to lubiąca wodę cząsteczka, która występuje naturalnie w skórze, stawach i oczach. W dużym skrócie można powiedzieć, że to cząsteczka nawilżająca Twoje ciało[2]. Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego zmniejsza się, co może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak uszkodzenia wywołane działaniem wolnych rodników na słońcu, zanieczyszczenie środowiska i oczywiście nasze wybory żywieniowe[3].
Jak więc możemy zatrzymać proces starzenia się? Nie możemy, ale na pewno możemy go spowolnić! Pomyśl o intensywnym nawilżeniu, zwiększeniu produkcji kolagenu i zapobieganiu utracie elastyczności skóry.
Czy wiesz, że nie każdy kwas hialuronowy jest taki sam? Istnieje kwas hialuronowy spożywczy i kosmetyczny, o niskiej i wysokiej masie cząsteczkowej, pochodzenia zwierzęcego i niezwierzęcego. Terranova zastosowała kwas hialuronowy o pełnym spektrum działania i masie cząsteczkowej. Produkty zawierające kwas hialuronowy zwykle zawierają ten składnik o określonej masie cząsteczkowej. Wielkość cząsteczki określa, które tkanki w organizmie będą korzystać z różnych cząsteczek, na przykład kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej jest lepiej dostosowany do tkanki skórnej, a o wyższej masie cząsteczkowej jest lepiej dostosowany do tkanki łącznej w stawach.
Indywidualne potrzeby są bardzo zróżnicowane, przy czym większość ludzi potrzebuje pełnego spektrum. Dlaczego więc nie przyjmować suplementu kwasu hialuronowego, który ma niską, średnią, wysoką i wszystko pomiędzy!
Właśnie w tym zakresie produkt Kwas Hialuronowy od Terranova ma przewagę nad wieloma konkurentami. W oparciu o zbiór wielkości cząsteczek nie skupia się na konkretnej masie cząsteczkowej, ale raczej na szeregu cząsteczek działających w synergii, tak jak to ma miejsce w całym organizmie.
Glukozamina nierozerwalnie kojarzy nam się ze stawami. I słusznie, bo jest ich częścią. Wśród wielu składników licznych preparatów skierowanych do osób dbających o swoje stawy występuje właśnie glukozamina, która swój komercyjny sukces zawdzięcza naukowym podstawom. Gdybyśmy za pomocą jakichś cudownych promieni zmniejszyli się do wielkości cząsteczek zobaczylibyśmy, jak w niesamowity sposób cukier glukoza, łączy się z białkiem glutaminą. Hipnotyzujący „taniec” w obecności enzymu (syntetazy glukozaminy) kończy się niezwykłym związkiem. W wyniku tego mariażu powstaje bowiem właśnie glukozamina.
Przez lata naukowych obserwacji i dociekań dowiedzieliśmy się, że owa substancja syntetyzowana jest przez organizm w małych ilościach, a zdolność do jej wytwarzania obniża się z wiekiem.
Nasz organizm potrzebuje jej do budowy kolejnych biochemicznych konstrukcji. W wyniku złożonych procesów z glukozaminy powstają glikozaminoglikany i proteoglikany, które z kolei są ważnym elementem jeszcze większej układanki: substancji międzykomórkowej chrząstki.
Około 40 lat temu badacze wysunęli więc teorię, że osłabiony staw można byłoby odżywiać właśnie glukozaminą. Nie znaleźli jednak odpowiedniego składnika codziennej diety, który by tę glukozaminę dostarczał. Postanowili więc syntetyzować ją poza organizmem człowieka i podawać mu w formie suplementów.
W laboratoriach powstały trzy różne związki tego niezwykłego cukru: siarczan, chlorowodorek oraz N-acetyloglukozamina.
Aby dowiedzieć się, jak to robili wystarczy wrócić do apteki i spytać o źródła glukozaminy w preparatach. Okaże się, że znakomita część będzie wytwarzana z chityny. To w skorupiakach znajduje się ten polisacharyd budujący m.in. ich szkielet zewnętrzny. To dobra wiadomość dla wielu osób poszukujących preparatów z glukozaminą – chityna jest stosunkowo łatwo dostępna. Gorsza dla tych, którzy mają alergie na owoce morza oraz dla wegan.
Z pomocą przychodzą im znów naukowcy, którzy odkryli, że glukozaminę można także wytworzyć bez składników odzwierzęcych – z kukurydzy. Dzięki temu jest ona nie tylko bezpieczna dla wielu alergików, ale i może być stosowana przez wegetarian i wegan. Dodatkowo „kukurydziana” glukozamina nie zawiera glutenu. Stosowany przez Terranovę chlorowodorek glukozaminy pochodzi z kukurydzy i jest odpowiedni dla wegetarian i wegan.
Proces ten polega na fermentacji ziarna kukurydzy przy użyciu Aspergillus Niger. Jest to grzyb powszechnie stosowany do fermentacji wielu składników odżywczych: nie jest modyfikowany genetycznie, nie jest patogenny ani toksyczny i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za dopuszczalny do codziennego spożycia.
Nie ma jednej, magicznej cząsteczki, która cudownie uzdrowi zniszczone stawy. Jest za to szereg wspomnianych wyżej substancji. No i jest skrzy polny! Jak sama nazwa wskazuje może on skrzypieć. Zawdzięcza to krzemowi. Roślinka, którą możemy znaleźć na polach i w lesie ma jednak przerosną właściwość. Może właśnie sprawić, by stawy mniej „skrzypiały”.
Badania dowodzą, że skrzyp polny może wspierać elastyczność chrząstki stawowej. Warto także poszukać suplementu diety z dziką różą. Ten piękny krzew rodzi owoce, których składniki, które pomagają zachować zdrowe stawy oraz ruchomość stawów. Terranova oferuje także dzięgiel chiński (dong quai). To zioło ma dobroczynny wpływ na zdrowie stawów — poprawia stan funkcjonalny i ruchomość stawów, aktywuje metabolizm, chroni i odnawia tkankę chrzęstną.
Odpowiadając na pytanie „Który suplement diety na stawy wybrać”, powinniśmy kierować się tym, co podpowiada nam natura: różnorodnością. Możemy skorzystać z suplementów jednoskładnikowych i łączyć je ze sobą. Lub wybrać synergię działania różnorodnych składników w jednym produkcie, takim jak Glukozamina Boswellia & MSM Kompleks. Zawarta w nim boswellia może wspierać zdrowie stawów i pomaga utrzymać stawy w "chłodzie i komforcie”.
[1] World J Orthop. 2014 Jul 18;5(3):351-61.
[2] Nutr. J. 2014; 13(70):1-9.
[3] Polymers 2020; 12(8): 1800.
Powiązane wpisy
Suplementacja dla sportowców - wyciągnij jak najwięcej z każdego treningu!
Opublikowano
31-12-2021 10:56:11
Potrzebujesz czystej energii? Zobacz roślinne źródła z witaminą B
Opublikowano
19-11-2021 08:26:28
Skurcze mięśni. Jak sobie radzić z bolącym problemem
Opublikowano
22-10-2021 08:42:30
Powiązane wpisy
O autorze
Oskar Berezowski: dziennikarz z ponad tysiącem publikacji w największych polskich mediach drukowanych i elektronicznych. Jego pasją jest sport i mikroodżywianie.Wiedzę na temat wpływuwitamin i minerałów na funkcjonowanie układu nerwowego zdobywał w Polsce i USA.
Logowanie do istniejącego konta Zaloguj się na swoje konto
Zresetuj hasło
Zarejestruj nowe konto
Logowanie do istniejącego konta Zaloguj się na swoje konto
Zresetuj hasło
Zarejestruj nowe konto