Choose a searcher

Dzień Ziemi

- Kategorie Artykuły
dzień ziemi

Jak zrobić w swoim domu Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia. W Terranovie obchodzimy go jednak codziennie, bo codziennie dbamy o naszą planetę. Zobacz co możesz zrobić, by chronić klimat.

Czym jest Dzień Ziemi i kiedy wypada?

Dzień Ziemi zawdzięczamy amerykańskiemu senatorowi Gaylordowi Nelsonowi. Ustanowił go w 1970 roku, aby podnieść świadomość społeczną na temat zanieczyszczenie środowiska, dosyć częstych wówczas wycieków ropy naftowej i ginących gatunków dzikiej przyrody. W pierwszych obchodach Dnia Ziemi wzięło udział 20 milionów Amerykanów, czyli około 10% ówczesnej populacji kraju. Jak udało się tego dokonać? Gaylord Nelson wykorzystał energię ruchu antywojennego, określając Dzień Ziemi jako "narodowe nauczanie na temat środowiska". Nie bez znaczenia miała także data: 22 kwietnia został wybrany ponieważ przypadał na okres między przerwą wiosenną a egzaminami końcowymi w USA. Organizatorzy chcieli zmaksymalizować zaangażowanie uczniów. Od tego czasu wydarzenie rozprzestrzeniło się na cały świat. W ostatnich latach co roku około 1 miliard ludzi na całym świecie bierze udział w obchodach Dnia Ziemi.

Zdrowe życie w zgodzie z naturą

Za trochę hippisowskim ruchem poszły, na szczęście, realne działania władz. Dziś świadomość jest znacznie większa. Zmieniło się także prawo. Unia Europejska nakłada na przykład na kraje stowarzyszone obowiązek produkcji "zielonej" energii. W 2020 roku już 37% energii elektrycznej zużywanej w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych (OZE).

Polska dopiero na 22. miejscu w Unii Europejskiej

Spośród wszystkich krajów członkowskich UE liderem jest Austria, która za pomocą OZE pokryła 78,2% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zgodnie z danymi Eurostatu Polska zajmuje w zestawieniu dopiero 22 miejsce. Udział odnawialnych źródeł energii w 2020 roku osiągnął bowiem 16,2%.

Ekologia w Terranovie

Terranova Polska także przechodzi ekologiczną przemianę. Tylko w tym roku posadziliśmy ponad 1000 drzew. Nasze szklane pojemniczki podlegają recyklingowi. Magazyn korzysta z ekologicznych taśm klejących, a podczas programów edukacyjnych dla farmaceutów, zamiast gadżetów firmowych, rozdajemy sadzonki drzew.

Pomysły na naturalną suplementację z okazji Dnia Ziemi

Sama idea powstania Terranovy wiąże się z ekologią. W skrócie można napisać, że powstałą ona podczas rozmów założyciela firmy, Stephena Terrassa, z Edem Alstatem, który na swojej eksperymentalnej farmie uprawiał rośliny naturalnymi metodami, korzystając z dobrodziejstw wulkanicznej gleby. W celu zachowania cennych składników roślinnych stosował liofilizację. Naszym zdaniem optymalne żywienie powinno więc pochodzić z czystych ekologicznie upraw, być pozbawione dodatków i wykorzystywać efekt synergii - współdziałania poszczególnych składników.

Zielone suplementy diety

Wszystkie nasze suplementy oparte są na połączeniu roślin z innymi substancjami (witaminami, minerałami, enzymami, grzybami, probiotykami, specjalnymi bakteriami). Można to sprawdzić na etykiecie, gdzie podajemy informacje o tym, czy w uprawie możliwe było użycie wyłącznie środków ochrony roślin i nawozów wymienionych w rozporządzeniu UE Nr 889/2008 lub wyłącznie środków ochrony roślin i nawozów dopuszczonych przez USDA NOP.

Roślinne życie z napojem

Ciekawym przykładem jest na przykład Life Drink. Na etykiecie nie podajemy ilości witamin, ale one są obecne w każdej porcji. Skąd to wiemy? Na przykład dlatego, że prowadzimy własne badania. Weźmy choćby pod lupę liść pszenicy: to naturalne źródło witamin, składników mineralnych i enzymów. Świeży sok poddajemy procesowi lifilizacji, żeby chronić naturalne źródło tych składników. Podobnie jest otrębami ryżowymi, które zawierają nie tylko białko i błonnik, ale także witaminy i minerały.

Kwasy tłuszczowe z organicznym certyfikatem

Z kolei Organiczne Oleje Omega 3-6-7-9 są odznaczone certyfikatem rolnictwa ekologicznego GB-ORG-05, wydawanym i nadzorowanym przez Soil Association. Soil Association to brytyjska organizacja promująca organiczną i ekologiczną żywność, będąca największym organem wydającym certyfikaty tego typu w Wielkiej Brytanii. Jako jedna z pierwszych na świecie opracowała w latach 60-tych standardy organiczne dla przemysłu spożywczego. Standardy te są jednocześnie jednymi z najbardziej surowych na świecie.

Zielona magia dla dzieci

Nie bez powodu nazwaliśmy nasze produkty dla dzieci nazwaliśmy Green Child. Zręczna zielenina & warzywa to na przykład zielony proszek z jarmużu, marchewek, brokułów, szpinaku, buraka, rukwi zawiruje w szklance razem z owocami lucumy, jeżyny, czarnej maliny, aronii, żurawiny, jagody i acai. Wystarczy dodać do niego wody i zamieszać, by zmienił się w napój pełen barw natury. Zawiera także liście młodego jęczmienia, sok z liści pszenicy, spirulinę i mikroflorę jelitową.

Ciekawe fakty dotyczące Dnia Ziemi:

Według raportu organizacji Friends of the Earth ludzie zużywają dziś o 50 procent więcej zasobów naturalnych niż 30 lat temu.

W latach 1970-2014 populacje gatunków zwierząt na całym świecie zmniejszyły się o 60 procent z powodu utraty siedlisk, zanieczyszczenia, zmiany klimatu i innych czynników - podaje WWF.

Według naukowców z Narodowego Centrum Informacji o Środowisku (NCEI) NOAA, wszystkie pięć najcieplejszych lat na świecie miało miejsce od 2015 roku, a dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat wystąpiło od 2005 roku. Za nami także 45. kolejnych lat z temperaturą lądów i oceanów powyżej średniej (ze 140 lat).

Żywność stanowi od 10 do 30 procent śladu węglowego w gospodarstwie domowym ze względu na emisje związane z jej produkcją i transportem.[1].

Emisje związane z produkcją żywności składają się głównie z CO2, N2O i CH4, które powstają głównie w wyniku praktyk rolniczych[2]. Produkty mięsne mają większy ślad węglowy w przeliczeniu na kalorię niż produkty zbożowe czy roślinne.

Dieta wegetariańska znacznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Eksperci uważają, że nawet przestawienie się na mięso o mniejszej emisji dwutlenku węgla również może mieć znaczący wpływ na środowisko. Emisja gazów cieplarnianych na kilogram wołowiny jest 7,2 razy większa niż w przypadku kurczaka[3].

Ocieplenie pokrywy lodowej Grenlandii doprowadziło w 2021 r. do ogromnych, bezprecedensowych roztopów. 15 najniższych zasięgów lodu morskiego (pokrycia lodem) w 42-letnim zapisie satelitarnym wystąpiło w ciągu ostatnich 15 lat. Wraz ze wzrostem temperatury globalnej będzie się tylko zwiększać. Ilość wieloletniego lodu morskiego (lodu, który przetrwa wiele sezonów topnienia) również spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich czterech dekad. Ponadto

Przestrzegając ograniczeń prędkości, możesz zmniejszyć zużycie paliwa w swoim samochodzie o 7 do 14 procent[4].

Urządzenia elektroniczne podłączone do prądu w trybie czuwania mogą odpowiadać za 5 do 10 procent zużycia energii w domu[5].

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Michigan używanie zmywarki jest bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń[5].

Jak podaje organizacja Recycle Now, prawie 80 procent wszystkich odpadów plastikowych, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek, nadal znajduje się w środowisku.

Oskar Berezowski


[1] Boehm R., et al. (2018) "A Comprehensive Life Cycle Assessment of Greenhouse Gas Emissions from U.S. Household Food Choices."

[2] Weber, C. and H. Matthews (2008) "Food miles and the Relative Climate Impacts of Food Choices in the United States." Environmental Science & Technology, 42(10): 3508-3513.

[3] Heller, M., et al. (2020). Implications of Future US Diet Scenarios on Greenhouse Gas Emissions.

[4] U.S. DOE, Office of Energy Efficiency and Renewable Energy (EERE) (2021) “Driving More Efficiently.”

[5] Porras, G. (2019) Life Cycle Comparison of Manual and Machine Dishwashing in Households

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło